Przedszkolaki

Drugi etap kampanii skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i realizowany we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dzieci odbierających pakiety.

Wyprawka Czytelnicza

  • „Krasnal w Krzywej Czapce” – autorska książka stworzona specjalnie na potrzeby kampanii przez znanego i cenionego pisarza Wojciecha Widłaka oraz znakomitą ilustratorkę Aleksandrę Krzanowską.
  • ,,Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece” – broszura dla rodziców przypominająca o nieocenionej roli książek w rozwoju dziecka i korzyściach wynikających z regularnego czytania i odwiedzania biblioteki.
  • Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana imienna karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.

*Wyprawka Czytelnicza dla dzieci z Ukrainy:
Ze względu na ogromną liczbę ukraińskich dzieci, które przebywają obecnie w naszym kraju w 2022 r. przekazaliśmy bibliotekom Wyprawki Czytelnicze w wersji polsko-ukraińskiej. Mamy nadzieję, że dla naszych gości będzie to nie tylko zaproszenie, żeby odwiedzić bibliotekę, ale też by zacząć regularnie korzystać z jej oferty. Część bibliotek nadal posiada Wyprawki w wersji polsko-ukraińskiej, warto o nie pytać bibliotekarza.


Dla bibliotekarzy

Korzyści z udziału w projekcie

Wzrost liczby wiernych czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z biblioteki i postrzegają ją jako miejsce przyjazne, w którym czują się swobodnie i bezpiecznie.

Zwiększenie liczby czytelników – nie tylko dzieci biorących udział w projekcie, ale także ich rodziców, którzy nierzadko odwiedzają Bibliotekę po raz pierwszy od wielu lat.

Dzięki rozdawaniu Wyprawek Czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów Małym Czytelnikom Bibliotekarze nawiążą bliższe relacje z czytelnikami i będą mogli razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.

Jak przystąpić do projektu?

Rekrutacja bibliotek publicznych prowadzona jest raz do roku (wiosna) przez formularz zgłoszeniowy dostępny na tej stronie. Zgłaszać mogą się tylko biblioteki główne, które uwzględniają podległe sobie filie.


Dla rodziców

Zasady wzięcia udziału w projekcie

  1. Odwiedź z dzieckiem jedną z bibliotek biorących udział w akcji (listę pobierz tutaj). *Lista zawiera tylko biblioteki główne, ale Wyprawki Czytelnicze dostępne są także w filiach.
  2. Poinformuj bibliotekarza, że chcecie przystąpić do projektu „Mała książka – wielki człowiek”.
  3. Zapisz dziecko do biblioteki, wypożyczcie książkę i odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą w prezencie oraz Kartę Małego Czytelnika, na której Twoje dziecko będzie zbierało naklejki – jedną za każdą wizytę zakończoną wypożyczeniem książki z księgozbioru dziecięcego.
  4. Pozwól dziecku samodzielnie dokonać wyboru książki, nawet jeśli wydaje Ci się nietrafiony. Jeśli będzie to książka wybrana przez dziecko, to z pewnością chętniej po nią sięgnie po powrocie do domu.
  5. Przeczytajcie wspólnie wypożyczoną książkę. Postaraj się poświęcić czas całkowicie na wspólne czytanie. Odłóż telefon, wyłącz radio / telewizor, usiądźcie wygodnie i przytulcie się do siebie. Spraw, by ten czas był wyjątkowy i tylko Wasz. Niech wspólne czytanie stanie się rytuałem, z którego oboje będziecie czerpać wielką przyjemność.
  6. Oddajcie książkę do biblioteki w terminie i wypożyczcie kolejne. Pamiętaj o zabraniu Karty Małego Czytelnika i pozwól maluchowi przykleić na nią naklejkę. Po uzbieraniu 10 naklejek Twoje dziecko otrzyma imienny dyplom oraz drobny upominek. To potwierdzenie nie tylko jego aktywności czytelniczej, ale także Waszych wspólnych przygód z książką.

Czytanie w wieku 4-6 lat

  • rozwija myślenie, pamięć i mowę
  • dostarcza dziecku wiedzy o sobie i otaczającym je świecie
  • pomaga dziecku poznać i nazwać emocje
  • uczy wyrażania emocji i radzenia sobie z nimi
  • oswaja trudne tematy
  • daje wzory osobowe i wskazówki, jak postępować
  • staje się pretekstem do rozmowy na rożne tematy
  • rozwija kreatywność i wyobraźnię