Samodzielna nauka czytania – 5 serii książek, które ją ułatwią

Człowiek używa mowy od ok. 100 tys. lat, tymczasem czytanie to „nabytek kulturowy” znany naszemu gatunkowi dopiero od 5-6 tysiącleci. Sam proces, w którym mózg uczy się wiązania konkretnych symboli z fonemami, a ich ciągów – z konkretnym znaczeniem – przebiega wieloetapowo. Jednak im wcześniej zaczniesz dziecko oswajać ze światem liter i wyrazów, tym lepiej będzie sobie radziło w świecie edukacji szkolnej i nie tylko. Zobacz, po jakie książki sięgnąć, aby mu pomóc.

Jak przebiega nauka czytania?

Nauka czytania ma dwutorowy charakter. Z jednej strony dziecko uczy się tzw. czytania globalnego. Chodzi o utożsamianie całych ciągów liter z konkretnym słowem, bez rozczytywania poszczególnych znaków wchodzących w ich skład. Z drugiej strony, krok po kroku, zaczyna rozszyfrowywać dźwięki stojące za poszczególnymi znakami.

Dopiero, gdy młody człowiek przejdzie przez ten proces, może skoncentrować się na tym, aby czytać ze zrozumieniem.

Jakie książki pomogą w nauce czytania?

Na rynku wydawniczym znajdziesz mnóstwo pozycji, które powstały właśnie z myślą o wsparciu nauki czytania. Są przeznaczone już dla kilkulatków i pozwalają stopniowo rozbudowywać umiejętności. Oto kilka serii, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

  • „Czytam sobie”, wydawnictwo Egmont

Ta seria wydawnicza została podzielona na trzy poziomy zaawansowania. Na pierwszym poziomie książki zawierają ok. 150-200 wyrazów złożonych z podstawowych głosek. Zadaniem dziecka jest złożenie słów, a pomagają w tym ilustracje. Kolejne poziomy to „Składam zdania” (800-900 wyrazów w publikacji) oraz „Połykam strony” z dłuższymi tekstami.

  • „Czyta się”, Wydawnictwo Wilga

W tej serii pojawiają się książki na dwóch poziomach trudności. Na pierwszym z nich poznajemy  krótkie, zabawne historie pisane prostym językiem. Na drugim – nieco dłuższe teksty i nowe, trudniejsze słówka z wyjaśnieniami. Publikacje są wzbogacone o ćwiczenia, w tym te zachęcające do nauki pisania.

  • „Pierwsze czytanki”, Centrum Edukacji Dziecięcej

Kolejny cykl publikacji o trzech poziomach zaawansowania. Wyróżnia je ciekawa szata graficzna oraz to, że w tytule każdej z książek pojawia się bohater o konkretnym imieniu. To pozwala młodemu czytelnikowi bardziej zidentyfikować się z postaciami i zaangażować się w ich historie.

  • „Pierwsze czytanki”, Wydawnictwo Papilon

W tej serii również znajdziesz publikacje na trzech poziomach zaawansowania – prowadzące od składania prostych słów do czytania ze zrozumieniem dłuższych fragmentów. Co ważne, bohaterami historii są często postacie znane dzieciom z filmów animowanych.

  • „Czytam krok po kroku”, Wydawnictwo Aksjomat

Każda z publikacji jest przeznaczona dla dzieci o różnym poziomie zaawansowania umiejętności czytania. Historia rozpoczyna się od prostego, krótkiego komiksu i jest kontynuowana w dłuższym, ilustrowanym tekście do odczytywania z rodzicami. Krok trzeci to historyjki do czytania samodzielnego – dla dzieci, które już opanowały tę umiejętność.

Nasza lista to oczywiście dopiero początek, ponieważ serii wydawniczych przeznaczonych do nauki czytania powstało znacznie więcej. Swoją pomoc w ich poszukiwaniu może zaoferować pracownik pobliskiej biblioteki. Zajrzyj tam i zapisz swoje dziecko, aby wzmocnić jego pozytywny stosunek do czytania!