Biblioteka oferuje więcej niż tylko książki. Zobacz, co czeka tam na dziecko

Biblioteka jest miejscem, z którego zasobów mogą korzystać nie tylko dorośli, ale również młodsi czytelnicy, nawet ci, którzy jeszcze nie do końca potrafią rozszyfrować, co oznaczają poszczególne ciągi liter. Te nowoczesne, których przybywa na mapie Polski , to miejsca, które pokocha każde dziecko. A co dokładnie oferują?

Jeśli biblioteka dla dzieci, to przede wszystkim bogate księgozbiory, prawda? Zdecydowanie tak. Na regałach czekają na młodych czytelników klasyczne bajki, a także zupełnie nowe, interaktywne historie – każda z nich pozwala wyruszyć w inną, niezwykłą czytelniczą przygodę, także w towarzystwie rodzica. To jednak dopiero początek.

Bogate zbiory multimediów

Nowoczesne biblioteki coraz częściej określane są mediatekami. Co to oznacza? Tyle, że na czytelników czekają nie tylko książki, ale również m.in.:

  1. ulubione kreskówki i programy edukacyjne,
  2. gry i programy komputerowe,
  3. gry planszowe.

Multimedia są dodatkiem, który zwiększa atrakcyjność oferty bibliotek dla dzieci.

Wyjątkowe zajęcia dodatkowe

W wielu bibliotekach prowadzone są regularnie zajęcia dodatkowe dla najmłodszych czytelników. Najczęstsze to tzw. kluby małego czytelnika. W ich trakcie pracownik biblioteki czyta dzieciom wybraną bajkę czy inny tekst kultury oraz zachęca do uczestnictwa w innych aktywnościach – np. do narysowania usłyszanej historii czy dyskusji o niej.

Ponadto biblioteki coraz częściej oferują zajęcia multimedialne, np. poświęcone programowaniu oraz rozmaite warsztaty kreatywne, które rozbudzają ciekawość świata.

Niezapomniane wydarzenia

Na dzieci w bibliotekach czekają również interesujące wydarzenia kulturalne – to przede wszystkim spotkania ze znanymi autorami, aktorami filmowymi i teatralnymi, koncerty czy spektakle. Pracownicy bardzo często organizują też spotkania i zabawy tematyczne – np. z okazji Halloween, Mikołajek, Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

Warto też pamiętać, że 11 września 2019 roku ruszyła kolejna odsłona programu „Mała książka – wielki człowiek”, tym razem skierowana do czytelników w wieku przedszkolnym. Każdy przedszkolak, który zapisze się do biblioteki, otrzyma bezpłatnie wyjątkową wyprawkę, w której znajdzie:

  1. pięknie ilustrowaną książkę „Pierwsze czytanki dla…”,
  2. Kartę Małego Czytelnika, w której będzie zbierał pieczątki za każdą wizytę w bibliotece. Po zdobyciu dziesięciu młody czytelnik otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego zainteresowania.

Jeśli więc Twoje dziecko nie jest jeszcze zapisane do biblioteki – koniecznie nadrób zaległości, aby otworzyć przed nim magiczny świat literatury.