Pierwsze czytanki – 4 książki, które zachęcą dziecko do czytania

Świat nakreślony na kartach książek inspiruje, pobudza wyobraźnię i poszerza horyzonty. Dlatego warto do niego zaprosić dziecko jak najwcześniej. Co zrobić, aby zachęcić przedszkolaka do kontaktu z książkami? Przede wszystkim – wybrać takie, których wspólne czytanie będzie doskonałą zabawą. Oto kilka naszych rekomendacji.

Na początek najważniejsze: przedszkolak najczęściej nie czyta jeszcze samodzielnie. To jednak wcale nie oznacza, że w świecie książek nie czekają propozycje, które pozwolą mu krok po kroku oswoić się z magią literatury. Wręcz przeciwnie! Sięgnij po odpowiednie czytanki – takie, które:

  1. będziesz poznawać wspólnie z pociechą,
  2. pozwolą Wam przenieść się do bajkowego, intrygującego świata,
  3. wspomogą naukę czytania globalnego oraz rozwój kompetencji poznawczych i społecznych dziecka.

Oto kilka publikacji, na które warto zwrócić uwagę.

  • Seria „Czytam sobie”, Wydawnictwo Egmont

Bajkowe, bogato ilustrowane historie są dostępne na trzech poziomach trudności – dostosowanych do stopnia znajomości słowa pisanego przez Małego Czytelnika, a dodatkowo wzbogacone o naklejki. Dzięki temu wspólna lektura może być doskonałą zabawą, a przy okazji może stymulować rozwój kompetencji dziecka i zachęcać do czytania.

  • „W Robaczkowie”, Katarzyna Biegańska, Wydawnictwo Dwukropek

Pięknie wydana książka, idealna dla przedszkolaków, w naprawdę wielkim formacie – który sam w sobie może być atrakcją. Bogato ilustrowana historia inspirowana światem insektów jest pełna intrygujących przygód, które zafascynują każdego Małego Czytelnika. Dużym atutem jest również wartościowy morał płynący z lektury.

  • „Oskar i Albert. Absolutnie dziki wyścig”, Stephan Lomp, Wydawictwo Zielona Sowa

Bogato ilustrowana książka pełna zagadek i zadań, które wciągną przedszkolaka bez reszty i zachęcą do interakcji. To jedna z tych książek, która dostarcza bogatej wiedzy o świecie natury, a jednocześnie zapewnia niesamowicie dużo frajdy już czterolatkom.

  • „Detektyw Miś Zbyś na tropie. Lis, ule i miodowe kule”, Maciej Jasiński, Piotr Nowacki, Norbert Rybarczyk, Wydawnictwo Kultura Gniewu

Komiks przygotowany dla najmłodszych – idealny dla przedszkolaków, które stawiają pierwsze kroki w świecie czytelniczym. Obrazkowa historia cudownego duetu – Misia Zbysia oraz Borsuka Mruka – wciągnie bez reszty. Dziecko może po nią sięgnąć również samodzielnie, próbując na podstawie obrazków odszyfrować kolejne wydarzenia.

To oczywiście tylko kilka przykładów publikacji, dzięki którym dziecko otworzy się na czytelniczy świat. Jeśli szukasz kolejnych inspiracji – odwiedź z pociechą pobliską bibliotekę!