Tradycyjna książka czy e-book: co jest lepsze dla dziecka?

Kontakt z książką ma nieoceniony wpływ na rozwój dziecka, i to już od pierwszych lat jego życia. Jednak w XXI wieku te tradycyjne, papierowe zyskały ważnego konkurenta, a więc e-booki. Pytanie więc, czy również dzieciom warto pokazywać publikacje w wersji elektronicznej? Co jest lepszym rozwiązaniem? Podpowiadamy.

Choć jeszcze niedawno wieszczono koniec ery tradycyjnych książek, nawet pobieżna obserwacja rynku wydawniczego pokazuje, jak bardzo nietrafione były te prognozy. Wydaje się, że obie formy publikacji – tradycyjne i elektroniczne – istnieją dziś równolegle, a każda z nich ma swoich zwolenników. Te stwierdzenia dotyczą jednak głównie książek dla dorosłych czytelników. W przypadku literatury dziecięcej sytuacja wygląda nieco inaczej.

E-booki vs tradycyjne książki dla dzieci: co wygrywa?

Z e-booków korzysta się najczęściej przy pomocy specjalnych urządzeń zwanych czytnikami. Zapewniają one wyższy komfort czytania niż ekran tabletu czy smartfona, dając wrażenie, jakby czytało się na papierze. Warto jednak pamiętać, że większość tych urządzeń opiera się jedynie na czerni i bieli. I tu właśnie może się pojawić problem dla młodego czytelnika.

W książkach dla dzieci ilustracje odgrywają znacznie istotniejszą rolę niż w publikacjach dla osób dorosłych – to one pobudzają wyobraźnię, pozwalają śledzić przebieg historii i zwiększają atrakcyjność tekstu. Można więc powiedzieć, że forma e-booka „odziera” te publikacje z części ich uroku. A więc w tym aspekcie tradycyjne książki wygrywają niezaprzeczalnie.

Druga kwestia to „bezpośredniość” kontaktu z publikacją. Papierowej książki można dotknąć, przewrócić kolejne karty oraz usłyszeć ich szelest, poczuć zapach farby drukarskiej, a czasem kichnąć z powodu kurzu. Te wszystkie wrażenia zmysłowe również kształtują relację młodego czytelnika z książką i zawartym w niej tekstem.

Czy to oznacza, że e-booki nie są dla dzieci?

Niekoniecznie! Choć na co dzień lepiej zaoferować dziecku możliwość kontaktu z książkami w tradycyjnej wersji, e-booki mogą się świetnie sprawdzić np.:

  1. w podróży – gdy trudno jest Ci zabrać ze sobą kilka grubych i ciężkich tomów ulubionych bajek dziecka, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z codziennego, wspólnego czytania,
  2. jako publikacje edukacyjne – interaktywne e-booki, z których młody czytelnik będzie korzystał np. na tablecie, mogą zapewnić ciekawą i pouczającą rozrywkę.

Przetestuj zatem kilka wydań elektronicznych i zadecyduj, co lepiej odpowiada potrzebom Twojego dziecka.