Współczesna biblioteka to nie tylko miejsce, w którym na półkach piętrzą się sterty różnorakiej literatury, ale także integralna część każdej społeczności. Bibliotekarze zaś to specjaliści, którzy mogą zaoferować pomoc uczniom, studentom, naukowcom, ale również osobom poszukującym pracy czy wartościowej rozrywki lub tym, którzy zwyczajnie kochają czytać.
Poniżej przedstawię 10 powodów, dla których warto udać się do tej zapomnianej przez wielu instytucji.
1. Dostępność
Biblioteki są dostępne dla wszystkich, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy zasobności portfela, a korzystanie z nich jest bezpłatne.
2. Karta biblioteczna
Większość bibliotek zapewnia bezpłatne karty swoim czytelnikom. Dzięki nim możemy nie tylko wypożyczyć książki, filmy, czasopisma, gry i inne materiały biblioteczne, ale również na ich podstawie skorzystać ze zniżek do instytucji kultury, takich jak muzea, teatry, kina czy księgarnie.
3. Komfortowe warunki
Jednymi z najczęstszych problemów zdrowotnych u dzieci w wieku szkolnym są wady postawy oraz zaburzenia narządu wzroku. Większość dzisiejszych bibliotek zapewnia wysoki komfort dotyczący pracy z książką zarówno pod kątem oświetlenia, jak i prawidłowej postawy ciała. Zdając sobie sprawę z popełnianych błędów dotyczących czytania przy niewłaściwym oświetleniu, w pozycji niesprzyjającej prawidłowej postawie naszych i tak nadwyrężonych już kręgosłupów, warto zachęcić dzieci do korzystania z bibliotecznych czytelni.
4. Bibliotekarze wiedzą o książkach (prawie) wszystko
Dziś, aby zostać bibliotekarzem, należy ukończyć specjalizację/studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa. Oni naprawdę czytają książki (!), słuchają opinii czytelników, śledzą nowości wydawnicze i są na bieżąco z recenzjami oraz panującymi trendami czytelniczymi. Jeżeli zatem ktokolwiek potrzebuje pomocy w wyborze dobrej książki, a te na półkach kuszą atrakcyjnymi okładkami – wystarczy poprosić o pomoc bibliotekarza. Czasem szukamy czegoś, ale po prostu nie wiemy, jak to znaleźć. Możebyć to poradnik dotyczący diety, której nazwy nie znamy, albo książka, którą czytaliśmy lata temu, lecz nie pamiętamy autora czy też tytułu. Może chcemy zgłębić wiedzę na temat astrofizyki czy sposobu uprawy storczyków albo przeczytać jakiś romans czy biografię znanej osoby. W każdym przypadku bibliotekarz jest w stanie doradzić nam w wyborze potrzebnej literatury.
5. Biblioteki są ośrodkami kulturalnymi
Nawet najmniejsze biblioteki są organizatorami lokalnych wydarzeń, w tym spotkań z autorami, warsztatów dla dzieci i dorosłych. Są także miejscem spotkań klubów książki i dyskusji literackich. Wszystkie te wydarzenia odbywają się bezpłatnie i zapewniają uczestnikom wiele atrakcji.
6. Nie tylko książki
W bibliotece można wypożyczyć nie tylko książki, ale także czasopisma, e-booki, filmy, płyty z muzyką, a nawet gry planszowe.
7. Dostęp do Internetu
Wbrew powszechnemu przekonaniu mieszkańców dużych miast – Internet i komputer nie są dostępne wszędzie, a w bibliotece i owszem. Tu odbywają się warsztaty z podstaw obsługi komputera, np. dla seniorów, i to tu wiele osób rozpoczyna swoją przygodę ze światem online. Oprócz tego czasem to jedyne miejsce, w którym jesteśmy w stanie skupić się bez konieczności słuchania rozmów domowników czy odbiorników telewizyjnych.
8. Szukasz informacji o swojej miejscowości?
Lokalne biblioteki za punkt honoru stawiają sobie posiadanie pełnego zbioru literatury dotyczącej miejscowości, w której są zlokalizowane. Często są to unikatowe wydania, których próżno szukać w Internecie. Biblioteki specjalizują się w lokalnej historii i gromadzą wszystko, co mogą, w tym mapy, genealogię lokalnych rodzin i książki miejscowych autorów.
9. Odpowiedzialność
Korzystanie z biblioteki wyrobi u dzieci poczucie odpowiedzialności. Każdy, nawet najmłodszy czytelnik czuje się wyjątkowy, ponieważ sam podejmuje decyzje o wypożyczonej literaturze i odpowiada za jej stan oraz terminowość zwrotu książek.
10. To się po prostu opłaca
Korzystając z biblioteki, nie trzeba wydawać pieniędzy na zakup książek, a jednocześnie można być na bieżąco z nowościami wydawniczymi. Warto czytać w każdym wieku, wszak miłość do książek jest prezentem na całe życie.
Monika Kiczorowska