Nie zwlekajcie – to doskonały moment na taką wycieczkę. We wrześniu 2018 roku rozpoczął się bowiem pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W ramach tegorocznej akcji zostanie rozdanych około 100 tys. wyprawek na terenie całej Polski. Rodzicu – to prezent, który ma zaszczepić w twoim dziecku pasję do (na początku – wspólnego z tobą) czytania. Dlaczego warto? Zapraszamy do lektury.
Wyprawki czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek, które zgłosiły się do projektu. Ich listę znajdziecie tutaj. Inicjatywa będzie rozwijana w kolejnych latach i ma objąć możliwie jak największą liczbę bibliotek w całej Polsce.
Wyprawka Czytelnicza i Karta Młodego Czytelnika
Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę Pierwsze wiersze dla… oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka to broszura informacyjna przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.
Pierwsza wizyta w bibliotece
Przyłóżmy dużą wagę do tego, aby pierwsza wizyta trzylatka w bibliotece była dla niego atrakcyjnym wydarzeniem. Przede wszystkim pozwólmy dziecku dokonać wyboru książki. Gdy wrócimy do domu z książkowymi zdobyczami, możemy zabrać się za wspólne czytanie. Jeżeli jesteście ciekawi, jak robią to inni, zajrzyjcie tutaj. Niezbędnym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wcieli się w książkowych bohaterów, ale stanie się przewodnikiem po nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem. Wspólna lektura buduje relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.
Biblioteki działają również w niektórych przedszkolach. Nauczyciele wychowania przedszkolnego mogą zatem wspólnie z rodzicami kształtować u najmłodszych postawę miłości do książek.
Korzyści dla was
Czytanie buduje więź emocjonalną z rodzicem/opiekunem oraz daje dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Pomaga najmłodszym poznać, nazwać i wyrażać emocje, a także pokazuje, jak sobie z nimi radzić. Usprawnia także myślenie, pamięć i mowę. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające osoby osiągają sukcesy i zarabiają w przyszłości więcej od tych, które w dzieciństwie nie czytały. Dzięki akcji Instytutu Książki dziecko ma szansę poznać ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostać pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
Jak myślicie – warto wybrać się na wyprawę do biblioteki?