Do biblioteki nie tylko po lektury szkolne. Sprawdź, jakie książki można wypożyczać

Z czym kojarzy Ci się wizyta w bibliotece? Jeśli z latami szkolnymi i wypożyczaniem lektur, na które czasami trzeba było długo czekać… oznacza to, że zapewne już dawno nie zdarzyło Ci się przekroczyć progu takiej placówki kulturalnej. Nowoczesne biblioteki oferują wiele możliwości czytelniczych (i nie tylko) zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Co można tam wypożyczyć? Zobacz!

Wizerunek i zasoby polskich bibliotek znacznie się zmieniły na przestrzeni ostatnich kilku lat. Miejsce starodawnych, ponurych instytucji zajmują nowoczesne mediateki, które stały się przestrzenią spotkań z kulturą i aktywności społecznej. Dlatego do biblioteki warto się wybrać nie tylko, aby zapisać na swojej karcie czytelnika kilka nowych pozycji, ale także, aby np.:

  1. uczestniczyć w ciekawym evencie, np. spotkaniu ze znaną osobą czy wspólnym czytaniu znanej książki,
  2. wziąć udział w atrakcyjnych zajęciach – np. plastycznych, muzycznych, a nawet lekcjach programowania (!),
  3. pograć w gry planszowe,
  4. przeczytać najnowsze oraz archiwalne numery ulubionego czasopisma czy komiksu w komfortowych warunkach.

A co z samym księgozbiorem? Moc propozycji czeka nie tylko na dorosłych, ale także na najmłodszych czytelników.

Co mogą wypożyczyć z biblioteki młodzi czytelnicy?

Zapewne wiedziałeś, że księgozbiór dla dorosłych w bibliotekach jest niezwykle szeroki i zróżnicowany. Co jednak z literaturą dziecięcą? Na młodych czytelników również czeka niezwykle obszerny zakres propozycji. Mogą po nie sięgnąć nie tylko maluchy, które już umieją samodzielnie czytać, ale także te, które oddają się lekturze w towarzystwie mamy lub taty. To między innymi:

  1. literatura piękna dla dzieci – to zarówno klasyczne baśnie i bajki, np. baśnie Andersena czy braci Grimm, wiersze J. Brzechwy dla dzieci, jak i nowości na rynku wydawniczym, przeznaczone dla młodych czytelników już od pierwszych lat życia,
  2. książki edukacyjne – wspierające wszechstronny rozwój młodego człowieka. Godna polecenia jest np. zestaw „S.E.R.I.A.” – z publikacjami poświęconymi m.in. architekturze i kulturze, muzyce popularnej, przyrodzie oraz modzie i designowi,
  3. audiobooki – czyli książki do słuchania, które sprawdzą się m.in. w podróży czy jako tło podczas zabawy,
  4. komiksy – uwielbiane przez dzieci, które już umieją samodzielnie czytać.

Warto przy tym wspomnieć, że w katalogach dziecięcych bibliotek, poza książkami, można znaleźć również filmy, gry komputerowe czy multimedialne programy edukacyjne. Dlatego każdy, bez wyjątków, znajdzie tutaj propozycje dla siebie.