Jeszcze niedawno biblioteka kojarzyła się z dość ponurym miejscem, które odwiedza się tylko po to, aby wypożyczyć lub zwrócić lekturę. Dziś jednak zdecydowana większość tych placówek zamienia w nowoczesne mediateki, które tworzą przestrzeń do spotkań z kulturą. Jednym ze sposobem, aby zachęcić dzieci do regularnego odwiedzania biblioteki jest stworzenie atrakcyjnego kącika czytelniczego. Jak to zrobić? Sprawdź nasze podpowiedzi.
Dlaczego kącik czytelniczy jest tak ważną częścią biblioteki dziecięcej? Ponieważ jest to miejsce, w którym młodsze dziecko może się zatrzymać na dłużej i poobcować z książką – nawet, jeśli jeszcze nie opanowało umiejętności samodzielnego czytania. Przebywanie w tym wyjątkowym miejscu:
- wzbudzi zainteresowanie książkami,
- zachęci do ich wypożyczenia i sięgania po literaturę w domu, np. wspólnie z rodzicem, przy zasypianiu,
- zbuduje pozytywne skojarzenia związane z książkami, co zaowocuje późniejszym zainteresowaniem literaturą,
- utrwali wizerunek biblioteki jako miejsca, w którym warto po prostu pobyć.
Pytanie zatem, jak go urządzić?
W bajkowych klimatach
Kącik czytelniczy dla przedszkolaków powinien prezentować się atrakcyjnie już na pierwszy rzut oka. Dlatego warto postawić na:
- pomalowanie ścian na przyjazne dzieciom kolory,
- umieszczenie na ścianach ciekawych obrazków – do ich wykonania można zaprosić również same przedszkolaki, aby stworzyły „swoją” przestrzeń w bibliotece samodzielnie,
- pokrycie podłogi miękką wykładziną dywanową lub matami piankowymi w kształcie kolorowych puzzli – będą sprzyjały siedzeniu na podłodze i bezpiecznej zabawie,
- komfortowe meble – dzieci, które będą słuchały historii czytanych przez dorosłego, rozsiądą się zapewne na podłodze, ale przydadzą się też miękkie poduszki, siedziska-worki, a także kilka niewielkich stolików i krzesełek, przy których maluchy mogą pisać czy rysować,
- przyjazne oświetlenie – może być bardziej kameralne niż w pozostałej części biblioteki. Ważne, aby światło miało ciepłą barwę.
Wyposażenie, o którym nie można zapomnieć
Ergonomiczne i ładne meble oraz dekoracje to nie wszystko. W końcu kwintesencją przebywania w kąciku czytelniczym jest obcowanie z kulturą. Dlatego warto tam ustawić:
- regał z najbardziej znanymi książkami dla dzieci – zarówno bajkami, jak i publikacjami interaktywnymi czy edukacyjnymi,
- zabawki dla dzieci – np. pluszaki inspirowane postaciami z bajek, gry planszowe, klocki,
- przybory do rysowania i malowania.
Dzięki temu pracownik biblioteki, który będzie prowadził zajęcia z dziećmi, zyska możliwość zaoferowania przedszkolakom atrakcyjnych form zabawy.
Kącik czytelniczy dla przedszkolaków szybko stanie się najchętniej odwiedzaną przestrzenią w bibliotece i oswoi młodych czytelników z kulturą. Warto więc pomyśleć o jego stworzeniu.