Jak stworzyć nowoczesną bibliotekę dla dzieci?

Z czym kojarzy Ci się biblioteka? Jeśli w ostatnich latach odwiedziłeś tę instytucję kultury, doskonale wiesz, że czasy ponurych, ciemnych wnętrz i wypożyczalni, do których przychodziło się tylko, aby pożyczyć lekturę i… z których jak najszybciej się uciekało… dawno odeszły do lamusa. Dziś biblioteka dla dzieci to przestrzeń, w której po prostu chce się przebywać. Jaki jest zatem przepis na jej stworzenie?

Co sprawia, że biblioteki dla dzieci zaczynają powoli wracać do łask, a młodych czytelników – także tych, którzy jeszcze uczą się odszyfrowywać litery – przybywa?

Nowoczesna biblioteka dla dzieci zachęca przyjaznym wnętrzem…

Takim, które zaprasza młodego człowieka do wkroczenia do świata kultury i obiecuje ciekawą zabawę. Kolorowe i komfortowe kąciki czytelnicze – często wypełnione dziecięcymi obrazkami; stoliki i krzesełka idealne nie tylko do czytania, ale i do rysowania czy korzystania z gier planszowych, jasne, inspirowane bajkowym światem wnętrza… Czasem wystarczy jedna wizyta, aby dziecko zakochało się w takim miejscu i chciało tam wracać!

… ma w zasobach więcej niż książki

Choć nadal to książki są kluczowym elementem oferty biblioteki, dziś nie są jedynym. Nowoczesne instytucje zamieniają się w mediateki, gdzie można sięgnąć np. po:

  1. · płyty DVD z najlepszymi bajkami,
  2. · komiksy,
  3. · gry planszowe,
  4. · aplikacje komputerowe przeznaczone dla dzieci,
  5. · rozmaite materiały dydaktyczne.

Tak bogata oferta jest dostosowana do specyfiki życia nowoczesnego społeczeństwa, w którym książka jest jednym z wielu nośników kultury.

… organizuje nietuzinkowe eventy

Do nowoczesnej biblioteki dla dzieci można przyjść nie tylko, aby poczytać czy posłuchać bajek czytanych przez pracowników obsługi. Dziś to miejsce tętniące życiem, gdzie odbywają się:

  1. · atrakcyjne zajęcia dla najmłodszych powiązane ze światem literatury i kultury,
  2. · spotkania z ciekawymi osobami, np. autorami czy aktorami,
  3. · inspirujące eventy – np. na Halloween, mikołajki czy święta.

Tak prowadzona biblioteka staje się atrakcyjna dla młodego człowieka, co w efekcie sprawia, że wyrabia on w sobie nawyk czytania, który… ma szansę pozostać z nim również w dorosłym życiu.

Wniosek? Jeśli jesteś rodzicem przedszkolaka – nie wahaj się i zapisz swoje dziecko do biblioteki! W wielu z nich Twoja pociecha otrzyma w prezencie przygotowaną przez Instytut Książki publikację – „Pierwsze czytanki dla…”.