Książki o emocjach dla dzieci – poznaj listę

Radość, smutek, gniew, frustracja, podekscytowanie, duma, wstyd… emocje towarzyszą człowiekowi w niemal każdej chwili życia. Jedne jest nam łatwiej przeżywać, inne trudniej, ale wszystkie są równie ważne, żeby lepiej zrozumieć siebie. Radzenie sobie z nimi jest szczególnie dużym wyzwaniem dla dziecka, które wciąż uczy się funkcjonowania w otaczającym je świecie. Dlatego warto mu zapewnić pomoc, którą mogą być książki o emocjach. Jakie tytuły wybrać? Sprawdź nasze sugestie.

Książki, których tematyka koncentruje się na emocjach – ich definiowaniu, a także „rozbrajaniu”, poprzez pokazywanie maluchowi wzorców prawidłowych zachowań – to bardzo ważny element dziecięcej biblioteczki. Pouczające, a zarazem interesujące opowieści zaintrygują młodego czytelnika i podpowiedzą, jak zachować się w trudnych chwilach.

Po które sięgnąć? Oto kilka publikacji, które cieszą się dobrymi opiniami rodziców oraz ekspertów.

  1. „Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych”

Zbiór pięknych i mądrych bajek o mocy terapeutycznej. To historie, z których bohaterami może się utożsamić zarówno przedszkolak, jak i uczeń szkoły podstawowej. Poruszają w przystępny sposób tematy związane z trudnymi sytuacjami emocjonalnymi. Każda historia, opatrzona pięknymi ilustracjami, może stać się punktem wyjścia do rozmowy z rodzicem i pomaga wyciągnąć ważne morały. Dla rodzica dużą zaletą są wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii, który podpowiada, w jaki sposób rozmawiać o trudnych tematach.

  1. „Uczucia”, Libby Walden

Złość, rozpacz, frustracja, strach, śmiech… jak wytłumaczyć tę emocjonalną huśtawkę? W podróży po świecie uczuć i emocji młodszym dzieciom towarzyszy mały chłopczyk, a kolejne historie pozwalają młodym czytelnikom lepiej zrozumieć i nazwać to, co dzieje się w ich umyśle.

  1. „Powiedz komuś!”, Elżbieta Zubrzycka

Książka, która może stanowić podstawę do rozmowy o bezpieczeństwa dziecka. Co maluch powinien zrobić, kiedy odczuwa strach? Dlaczego mówienie „NIE” jest ważne? Komu i dlaczego dziecko powinno powiedzieć o swoich emocjach i obawach? Między innymi na te pytania znajdziesz odpowiedź w tej bogato ilustrowanej i mądrej publikacji.

  1. „Uśmiech dla Żabki”, Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubiak

 Czym jest tęsknota? Dlaczego się ją odczuwa? Jak sobie z nią radzić? O tym uczy  historia małej Żabki. Spodoba się dzieciom w wieku przedszkolnym.

  1. „Zguba Michałka”, Julia Hartwig

Michałek zgubił dobry humor i nie może go odnaleźć. W jego odszukaniu pomagają mu zwierzęta, a przeżywane przygody pozwalają  chłopcu zrozumieć, że zły humor to nie koniec świata. Po tę historię można sięgnąć już z 2-3 latkami.

To oczywiście tylko kilka spośród dziesiątek propozycji wydawniczych. Jeśli potrzebujesz pomocy w wybraniu najlepszych książek o emocjach dla swojego dziecka, poproś o nią doradcę w księgarni lub pracownika biblioteki.