Biblioteki publiczne zmieniają swój wizerunek. Dziś nie są już miejscami, które odwiedza się wyłącznie, aby wypożyczyć szkolną lekturę. To wyjątkowe instytucje kultury, które stają się bijącym sercem lokalnej społeczności. Ich oferta trafia również, a może przede wszystkim do młodych czytelników. Jak zatem mogą ich zachęcić do czytania? Oto kilka ciekawych pomysłów.
- Spotkania z autorami literatury dziecięcej
Wizyta pisarza, który stworzył ulubione historie małych czytelników, może być ekscytującym wydarzeniem przyciągającym uwagę. Warto jednak pamiętać o jego odpowiednim wypromowaniu – np. poprzez przesłanie informacji do lokalnych przedszkoli i szkół podstawowych.
- Spotkania z ludźmi kultury
Spotkanie z lubianym aktorem znanym z telewizji, który przeczyta dzieciom kultową historię (np. fragment którejś z powieści o Harrym Potterze czy baśń autorstwa H. Ch. Andersena), odpowie na pytania małych czytelników i zrobi sobie z nimi zdjęcie, to sposób na przyciągnięcie do biblioteki prawdziwych tłumów.
- Kółko czytelnicze
Atrakcyjne zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci posłuchają ciekawych bajek (odczytywanych przez bibliotekarza), będą mogły narysować obrazek inspirowany historią czy nauczą się piosenki, to doskonały pomysł na wartościowe spędzenie czasu wolnego. Biblioteki, które organizują takie zajęcia regularnie, zyskują większą popularność.
- Sesje z grami planszowymi
Oferta nowoczesnych bibliotek obejmuje nie tylko książki czy komiksy, ale także kreskówki na DVD czy właśnie gry planszowe. Warto zaprosić dzieci do zabawy – np. z dostosowaną do potrzeb młodszych graczy wersją Scrabble, Jengi czy Dobble. Granie pobudzi dziecięcą wyobraźnię, a przede wszystkim zbuduje pozytywne skojarzenie z biblioteką jako miejscem, w którym miło spędza się czas.
- Ciekawe wydarzenia
Kinderbal z motywami literackimi w tle na Halloween, Mikołajki czy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci? Czemu nie! Będzie kolejną okazją do integracji społeczności lokalnej oraz szansą na promocję czytelnictwa.
- Konkursy z nagrodami
Biblioteka może zorganizować konkurs np. na najlepszy rysunek inspirowany książkową historią lub opowiadanie prezentujące dalsze losy bohaterów literackich.
- Wspólne przygotowanie audiobooka
Biblioteka może zaprosić dzieci do wspólnego, amatorskiego nagrania audiobooka z wybraną historią. Młodzi czytelnicy wcielą się w wybrane postaci, a ostateczna wersja książki do słuchania może trafić np. na portale społecznościowe czy stronę biblioteki. Nagranie będzie powodem do dumy dla uczestniczących w akcji dzieci przez długi czas!
Oczywiście, to tylko kilka pomysłów na promocję czytelnictwa przez bibliotekę. To, po jakie sięgną jej pracownicy, w dużej mierze zależy od ich kreatywności. Pewne jest jedno: warto wyjść poza utarte schematy.