Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie człowiek nabywa w pierwszych latach swojego życia. Jednak kontakt z książką jest czymś więcej niż tylko odszyfrowywaniem znaczenia kolejnych liter, wyrazów i zdań. To wyjątkowa podróż do krainy wyobraźni. Niezwykle istotną rolę odgrywają w niej ilustracje. Jaką? Dowiedz się więcej!
Często mówi się, że książki różnią się od filmów tym, że pozostawiają czytelnikowi możliwość wyobrażenia sobie, jak wygląda poznana historia. To czytający odpowiada sobie na pytanie, jak wyglądają bohaterowie oraz cały świat przedstawiony. To jednak nie oznacza, że ilustracje w książkach nie mają sensu. Wręcz przeciwnie. Szczególnie dużą rolę odgrywają w publikacjach przygotowanych dla najmłodszych. Jaką?
Zwiększają atrakcyjność publikacji
Dziecko reaguje na kolory bardziej niż osoby dorosłe. Im bardziej wielobarwny design, tym atrakcyjniejsza wydaje się publikacja. Kolorowe ilustracje wzbudzają zainteresowanie książką i sprawiają, że młody czytelnik z zapałem śledzi kolejne strony.
Opowiadają historię
Dzieci najczęściej czytają książki wspólnie z rodzicami albo wsłuchują się w bajki czytane im w przedszkolu czy bibliotece. Ilustracje pozwalają im lepiej zrozumieć te historie. Kolejne obrazki sprawiają, że młody człowiek może śledzić następujące po sobie wydarzenia albo… samodzielnie przeglądając książkę, zgadywać, jaką historię kryją litery.
Wizualizują
Choć młody czytelnik jest w stanie wyobrazić sobie do pewnego stopnia bohaterów historii, niektóre pojęcia, które zostały przywołane w tekście, mogą mu być nieznane. Przykładowo, dziecko może mieć kłopot z wyobrażeniem sobie tego, jak wyglądały suknie księżniczek czy zbroje rycerzy. Ilustracje to sposób na pokazanie tych elementów – tak, aby opowieść stała się bardziej zrozumiała.
Bawią
W wielu książkach dla dzieci ilustracje mają dowcipny charakter – budząc wesołość, budują pozytywne konotacje z książkami jako takimi. Lektura staje się więc dzięki nim przyjemniejszym doświadczeniem, które chce się powtarzać.
Warto też wspomnieć, że śledzenie ilustracji na kartach książek to sposób na wzmocnienie kompetencji poznawczych – takich jak spostrzegawczość, myślenie przyczynowo-skutkowe czy kreatywność.