Umiejętność czytania jest niezbędna w życiu każdego człowieka. Bardzo ważne jest, aby dziecko uczyło się czytać już od najmłodszych lat życia. Oczywiście konieczna jest pomoc rodzica. Jeśli zastanawiasz się, jakie ćwiczenia są najlepsze dla twojej pociechy, a także kiedy rozpocząć edukację, warto zapoznać się z najpopularniejszymi metodami nauki czytania dla najmłodszych.
Metoda Cudownego dziecka
Metoda zaproponowana przez dr Anetę Czerską przeznaczona jest dla wszystkich dzieci w wieku od 0 do 7 lat. Według autorki człowiek powinien rozpocząć naukę czytania zaraz po narodzeniu. Propozycja Czerskiej polega na pokazywaniu najmłodszym kartek z całymi wyrazami i zdaniami. Dzięki temu dziecko zapamiętuje widziane wyrazy i jest w stanie je odczytać, a także nadać im znaczenie. Uczenie się czytania związane jest w tym przypadku bezpośrednio z procesem nauki mówienia. Metoda ta w swoich założeniach jest podobna do koncepcji opracowanej przez Glenna Domana. Główną wadą amerykańskiej propozycji jest jednak jej nieprzystosowanie do zasad gramatyki języka polskiego, takich jak odmiana wyrazów. Metoda Cudownego dziecka jest więc chętniej wybierana przez polskich rodziców. Dodatkowo, może być stosowana w przypadku noworodków oraz dzieci z problemami neurologicznymi.
Glottodydaktyka
Prof. Bronisław Rocławski uważa, że aby skutecznie czytać wyrazy i zdania, należy wcześniej opanować pojedyncze głoski. Dziecko powinno więc w pierwszej kolejności nauczyć się je rozpoznawać i poprawnie wymawiać. Następnie będzie mogło przekładać poznane głoski na całe wyrazy, a później zdania. Metoda ta skierowana jest do dzieci od trzeciego roku życia. Bardzo często wykorzystuje się ją w przedszkolach.
Metoda krakowska
Metoda prof. Jagody Cieszyńskiej jest odpowiedzią na wyzwania współczesności zdominowanej przez krótkie konwersacje i obrazy. Polega ona na poznawaniu przez dziecko sylab i nadawaniu im znaczeń, poprzez które łatwiej skojarzy je w przyszłości. Przyswajanie nowych głosek odbywa się w trzech krokach: powtarzaniu, rozumieniu i nazywaniu. Metoda przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Im twoje dziecko szybciej zacznie naukę czytania, tym lepiej. Przedstawione powyżej metody niewątpliwie mogą okazać się pomocne, pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z materiałami na ich temat bądź skonsultować się z pedagogiem. Każda z nich wymaga bowiem wiedzy, którą rodzic powinien nabyć, zanim zacznie pracę ze swoją pociechą.