Już jutro w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach zagoszczą dzieła Józefa Wilkonia – wybitnego polskiego artysty, przedstawiciela tzw. polskiej szkoły ilustracji, a także rzeźbiarza – którego twórczość zdominowały właśnie przedstawienia zwierząt. Wystawa zostanie zaprezentowana w trzech znaczących lokalizacjach. Pierwszym i najważniejszym miejscem są ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu, drugim ogrody zamku Pieskowa Skała, kolejnym – Dwór w Stryszowie. Łącznie na ekspozycji będzie można podziwiać 52 rzeźby i 42 prace na papierze. Partnerem wystawy jest Instytut Książki.
Zamek Królewski na Wawelu — Zamek Pieskowa Skała — Dwór w Stryszowie
„Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu” to wystawa monograficzna prezentująca różnorodną twórczość Józefa Wilkonia. Znany na całym świecie artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach.
Ekspozycja rzeźb w plenerze jest odniesieniem do twórczości Józefa Wilkonia, w której natura odgrywa znaczącą rolę, a także do jego biografii. Wystawa zachęca do odkrycia regionalnego dziedzictwa kulturalnego i miłego spędzenia czasu w otoczeniu dzieł sztuki i przyrody.
Wystawa jest adresowana szczególnie do rodzin z dziećmi i ma m.in. uczyć najmłodszych obcowania ze sztuką. Dla odwiedzających została przygotowana ścieżka edukacyjna, która umożliwi aktywne zwiedzanie ekspozycji, będąc jednocześnie wyjątkowym przewodnikiem po wystawie.
Prezentowana w trzech lokalizacjach ekspozycja jest zaproszeniem do poznawania sztuki i odkrywania dóbr kultury. Aby to umożliwić, organizatorzy przygotowali karnet obejmujący trzy miejsca eksponowania wystawy z pytaniem konkursowym. Dla osób, które poprawnie na nie odpowiedzą oraz jako pierwsze prześlą formularz konkursowy, przygotowano specjalne nagrody. Regulamin konkursu został zamieszczony poniżej.
Zachęcamy do zapoznania się z programem towarzyszącym wystawie.
Wawel
Główną częścią wystawy będą prezentowane w ogrodach królewskich rzeźby zwierząt, co stanowi nawiązanie do zwierzyńca istniejącego na Wawelu w czasach ostatnich Jagiellonów oraz przedstawień fauny i flory na arrasach wawelskich. W zielonych kwaterach będzie można znaleźć zwierzęta egzotyczne, takie jak lwy, panterę czy krokodyla, jak też rodzime: dziki, łosia, a także niedźwiedzia. Interwencja sztuki współczesnej w przestrzeń wzgórza wawelskiego to opowieść o korespondencji sztuk, jej ponadczasowości oraz budowaniu relacji między sztuką dawną i współczesną.
Zamek Pieskowa Skała
W ogrodach Zamku Pieskowa Skała zaprezentowany zostanie najnowszy zespół rzeźb Józefa Wilkonia, dotychczas niepokazywany szerokiej publiczności, który przedstawia postacie zwierząt i ludzi wyłaniające się z grabowych pni. Ta część ekspozycji ma podkreślić niezwykłą więź, jaka łączy artystę z naturą, która wciąż jest niewyczerpanym motywem w jego twórczości.
W ogrodach zamkowych będzie można również zobaczyć fascynujące rzeźby nietoperzy – symbolu Ojcowskiego Parku Narodowego oraz grupę rzeźb przedstawiającą mieszkańców morza.
Dwór w Stryszowie
Na eskpozycji w Stryszowie znajdą się rzeźby Sarmatów, które powstały specjalnie z okazji wawelskiej wystawy, a które zainspirowała tradycja dworu szlacheckiego. We wnętrzach zostaną zaprezentowane także liczne ilustracje książkowe oraz najwcześniejsze prace Józefa Wilkonia na papierze, będące reminiscencją dziecięcych lat artysty spędzonych w małopolskich Bogucicach.
Józef Wilkoń
Józef Wilkoń (ur. 12 lutego 1930 w Bogucicach k. Wieliczki) – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą.
Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata. Od Centrum Pompidou (1989) poprzez Narodową Galerię Zachęta (2006) po Japonię i Koreę Południową. Jego prace znajdują się w wielu muzeach m.in. w Musée de l’illustration jeunesse MIJ w Moulins we Francji, Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W swoich kolekcjach dzieła Wilkonia posiadają galerie i kolekcjonerzy z pięciu kontynentów.
Najważniejsze ostatnie publikacje z jego ilustracjami to „Księga dżungli” (2009), „Pan Tadeusz” (2015) i „Don Kichote” (2016).
Organizatorzy wystawy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Zamek Królewski na Wawelu oraz Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia
Partnerzy wystawy: Fundacja Czas Dzieci, Instytut Książki
Kuratorki wystawy: Kama Guzik, Bogumiła Wiśniewska