Duże podróże małych czytelników szlakiem literatury dziecięcej

Brak pomysłu na rodzinny wypad? Odwiedźcie Małopolskę! To właśnie tam znajduje się szlak literatury dziecięcej. Podróż nim to wspaniała atrakcja dla zafascynowanego literaturą dziecka.

Rudawa

Szlak rozpoczyna się 20 kilometrów od Krakowa, w Rudawie, czyli ulubionym miejscu wakacji Henryka Sienkiewicza. To właśnie w tym malowniczym położeniu pisarz odnalazł spokój oraz inspirację. Poznał tam Stasia Tarkowskiego, który był pięcioletnim synem woźnicy. Sienkiewicz zaprzyjaźnił się z chłopcem, który później posłużył mu jako pierwowzór bohatera powieści W pustyni i w puszczy.  Ponadto w miejscowości można zobaczyć willę z wieżyczką, gdzie regularnie zatrzymywał się pisarz.

Kraków

Ten punkt obfituje w atrakcje! Rozpocznijcie wycieczkę od Rynku Głównego i kościoła Mariackiego – szlakiem bohaterów słynnych krakowskich legend. Później Bramą Floriańską przejdźcie na spacer śladami tytułowej babci Brygidy z książki Doroty Terakowskiej. Małego czytelnika z pewnością zachwyci również Smocza Jama wraz z historią smoka wawelskiego u stóp królewskiego zamku, a także pomnik psa Dżoka z najnowszej legendy Krakowa.

Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce zainspirowała niejednego pisarza. Zachęcamy do wybrania się na rodzinną wyprawę interaktywną trasą turystyczną, gdzie poznacie krainę soliludków i usłyszycie fragmenty książek o Solilandii Beaty Kołodziej. Dla chcących dowiedzieć się więcej o specyfice pracy w kopalni soli oraz poznać historie wielickich górników polecamy książkę Słony skarb. Przewodnik dla dzieci po Kopalni Soli Wieliczka Barbary Gawryluk. Lektura ta poświęcona jest również najsłynniejszym legendom Wieliczki,  m.in. o Świętej Kindze czy o Skarbniku.

Sucha Beskidzka

Do odwiedzenia kolejnego punktu szlaku zaprasza Maria Konopnicka. Przyroda górskich szlaków była dla niej wielką inspiracją w późniejszym tworzeniu baśni O krasnoludkach i sierotce Marysi oraz Na jagody. Na cześć pisarki nazwano tutaj ulicę, przy której zatrzymała się ona podczas urlopu w 1890 roku.

Rabka

Czy wiesz, że to w Rabce przyznawany jest Order Uśmiechu, czyli jedyny na świecie medal wręczany dorosłym przez dzieci? Od 1968 roku wśród Kawalerów Orderu znaleźli się między innymi Ludwik Jerzy Kern, Wanda Chotomska, Astrid Lindgren, Tove Jansson czy J.K. Rowling. Ich portrety odnajdziecie w Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabkolandzie.

Rytro

Odwiedź niewielką osadę, gdzie mieszkał mały jelonek Rogaś i rodzina Klusków. W tym celu wybierzcie się na spacer ścieżką dydaktyczną w Popradzkim Parku Narodowym nawiązującą do twórczości Marii Kownackiej. Dzieci i młodzież będą miały okazję zobaczyć tam chronione gatunki roślin i zwierząt, buczynę karpacką, a także źródła wód mineralnych.

Niedzica

Zamek w Niedzicy skrywa wiele tajemnic, a nawet skarb Inków! Według lokalnej legendy w XVIII wieku schronienie w zamku miała odnaleźć inkaska księżniczka z synem, potomkiem Tupaca Amaru II. Do tej opowiastki sięga Mariusz Wollny w swojej książce Krew Inków. Budowlę można również podziwiać w serialu telewizyjnym na podstawie książki Wakacje z duchami.

Zakopane

Ostatni punkt szlaku z pewnością ucieszy nie tylko dzieci. W Zakopanem znajdziecie pomnik Koziołka Matołka oraz muzeum jego twórcy, Kornela Makuszyńskiego. Możecie również zaplanować swój udział w zawodach dla dzieci o puchar najsłynniejszego kozła na świecie. Wycieczkę można rozszerzyć o spacer tatrzańskimi szlakami, śladami niezwykłych legend.