Książka może rosnąć razem z dzieckiem i stale towarzyszyć mu już od urodzenia, bo na (wspólne) czytanie nigdy nie jest za wcześnie. Aby tak się stało, Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotował dla noworodków oraz ich rodziców i opiekunów wyjątkową publikację. Książka Tyci, tyci autorstwa Doroty Gellner i Joanny Kłos swoją premierę będzie mieć jesienią 2024 r. i zostanie przekazana nowo narodzonym dzieciom na oddziałach położniczych w całej Polsce.
Już dziś uchylamy nieco rąbka tajemnicy i mamy niespodziankę dla uczestniczek i uczestników Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival. W ramach wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej zostanie zaprezentowana wystawa ilustracji pochodzących z naszej nowej książki. Jeśli nie uda Wam się dotrzeć na festiwal, mamy dobrą wiadomość – wystawę będzie można oglądać w bibliotece przez całe lato.
Książka Tyci, tyci Doroty Gellner i Joanny Kłos
Ta mała książka próbuje pomieścić w sobie cały świat dziecka – dom, najbliższych, codzienne rytuały, piękno przyrody, zabawę oraz całą gamę emocji i wrażeń, jakie towarzyszą maleństwu w pierwszych latach życia. Zaprasza je do poznawania, doświadczania i odczuwania. Rodzicom przypomina natomiast, że warto na ten dziecięcy świat być uważnym i każdego dnia szukać momentów do wspólnych zachwytów.
Mamy wielką nadzieję, że Was też zachęcą do tego pełne czułości i humoru wiersze Doroty Gellner oraz ciepłe ilustracje Joanny Kłos, które mają w sobie tyle uroku i energii co małe dzieci!
Dorota Gellner – poetka, autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuk dla Teatru Lalek GULIWER. Laureatka ważnych nagród literackich. Za zasługi dla kultury dziecięcej została odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis oraz medalem Serce Dziecku.
Joanna Kłos – absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Graficzka i ilustratorka książek dla dzieci, w tym niezwykle popularnej wśród młodych czytelniczek i czytelników serii o przygodach Pucia, która została przetłumaczona na wiele języków.
Wydarzenia na festiwalu
Oprócz wystawy dla młodych czytelników i czytelniczek przygotowaliśmy też wydarzenia związane z kampanią „Mała książka – wielki człowiek”. Serdecznie zachęcamy Was do zapisów i udziału.
17 lipca, godz. 9:30
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce
POCZUJ wiersze. Spotkanie NAJNAJważniejsze. Sensoryczne i bliskościowe spotkanie z poezją dla najmłodszych („najnanów”) – warsztaty dla dzieci w wieku 1-4 poprowadzi Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz. Na warsztat obowiązują zapisy.
17 lipca, godz. 11:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce
TYCI TYCI, a CZYTA. Poetyckie i krzepiące spotkanie z NAJmłodszymi i ich Opiekunami wokół najnowszych wierszy Doroty Gellner, które ukażą się w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” – warsztaty dla dzieci w wieku 0-3 poprowadzi Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz. Na warsztat obowiązują zapisy.
18 lipca, godz. 11:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce
Wycieczka do bajkowego miasteczka. Warsztaty poetycko-muzyczne dla dzieci w wieku 4-6 poprowadzi Dorota Gellner. Na warsztat obowiązują zapisy.
Pełny program wydarzenia znajdziecie na stronie: https://www.rabkafestival.pl/program/