Historia książek i czytelnictwa skrywa wiele ciekawostek. Bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak fakty, które uznajemy za oczywiste, zmieniły losy literatury. Nie wiemy też, że czasami niewiele brakowało, aby nasza codzienność wyglądała zupełnie inaczej. Nawet współczesne statystyki związane z czytelnictwem mogą nas zaskoczyć. Przygotowaliśmy dla was zbiór ciekawostek, które zmienią waszą perspektywę i pozwolą na chwilę refleksji.
Poznajmy kilka interesujących faktów związanym z książkami i czytelnictwem. Opowiedzcie je swoim pociechom, żeby rozbudzić w nich ciekawość na temat fantastycznego świata literatury.
- Wyobrażacie sobie książkę bez ponumerowanych stron albo bez przecinków?
Przecinki w książkach pojawiły się na przełomie XV i XVI wieku, a nienumerowane strony były codziennością dla czytelników jeszcze przed XVI wiekiem. Co ciekawe, próbując stworzyć urządzenie do numerowania stron książek, Christopher Latham Sholes w XIX wieku wynalazł maszynę do pisania. Do opracowania tego wynalazku zainspirowała go maszyna do szycia z napędem pedałowym.
- Pierwsza książka napisana na maszynie do pisania powstała później, niż mogłoby się nam wydawać.
Przygody Tomka Sawyera Marka Twaina to pierwsza książka, którą napisano na maszynie do pisania. Autor kupił ją za 125 dolarów, a sama powieść została wydana w 1876 roku.
- Czy książki to klucz do sukcesu?
Nie jest tajemnicą, że książki rozwijają nasze myślenie. Ale niewiele osób wie, że zasłużony w historii Theodore Roosevelt, były prezydent USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, miał czytać średnio aż jedną książkę dziennie. Imponujący wynik – czy mógł mieć wpływ na sukcesy prezydenta?
- Najwięcej książek napisał Polak.
Możemy być pełni podziwu dla polskiego rekordzisty na arenie międzynarodowej! Nasz rodak, Józef Ignacy Kraszewski, jest autorem największej liczby napisanych książek na świecie. Stworzył ich ponad 600.
- A gdzie się najwięcej czyta?
W Indiach. Mieszkańcy tego rejonu poświęcają na czytanie około 10 godzin tygodniowo.
- Delektowanie się książką przez zapach.
Wyobraźcie sobie, że macie przed sobą książkę kucharską. Otwieracie ją na interesującej was potrawie, pocieracie nadgarstkiem kartkę i czujecie jej zapach. Taka książka istnieje – wydrukowano ją w Japonii.
- Świat bez wielkich dzieł Franza Kafki?
Franz Kafka, autor wielu cenionych na świecie książek, takich jak Proces czy Ameryka, zlecił w testamencie spalenie wszystkich swoich dzieł. Jak wiadomo, ostatnia wola pisarza nie została spełniona.
- Jeśli uważacie, że pisanie dwoma palcami na klawiaturze laptopa jest trudne…
…to co powiecie na pisanie powieści dwoma palcami na maszynie? W taki sposób powstał Władca pierścieni J.R.R. Tolkiena.
Jak Wam się podoba nasz zbiór ciekawostek? Nie poprzestawajcie na tym! Szukajcie dalej i rozpalajcie nimi wyobraźnię – swoją i swoich pociech. Warto pamiętać, jak duży wpływ na nasze losy ma czytelnictwo. Każda z tych nowinek udowadnia, że książki mogą zmieniać świat.