Przygotujmy się na święta

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Doskonałym sposobem na nie jest wspólne czytanie książek przy choince. Sięgnijcie po lektury poświęcone Bożemu Narodzeniu! Dzięki nim dziecko dowie się wielu ciekawostek na temat polskich tradycji, a może i zainspiruje się do podjęcia innych świątecznych aktywności, takich jak gotowanie?

W oczekiwaniu na (naprawdę) pierwszą gwiazdkę

Pierwsze święta Bożego Narodzenia to niezwykłe przeżycie dla małego dziecka. Po jaką lekturę sięgnąć, aby opowiedzieć mu o tym wyjątkowym okresie? Dobrym pomysłem będzie wspólne przeczytanie książki sensorycznej Jano i Wito. Zapach świąt Wioli Wołoszyn i Przemka Liputa. Opowiada ona o przygotowujących się do świąt maluchach, które dopiero poznają otaczający je świat. Książka zawiera w sobie specjalne pachnące elementy, które wzbudzają zainteresowanie najmłodszych słuchaczy. Wspiera również rozwój mowy czynnej, jest więc znakomitym wyborem dla rodziców małych dzieci.

Świąteczne lektury dla starszych dzieci

W księgarniach dostępnych jest wiele książek poświęconych świętom Bożego Narodzenia. Pamiętajmy jednak również o pozycjach klasycznych – wśród nich znajduje się między innymi Choinka Juliana Tuwima, wzbogacona ilustracjami Piotra Fąfrowicza, która na pewno przypadnie do gustu czekającym na święta dzieciom. 

Nieco starsi czytelnicy powinni zapoznać się z tytułem Opowiadania wigilijne. Pod choinkę od polskich pisarzy. Na jej kartach znajdą świąteczne opowieści dla najmłodszych napisane m.in. przez Wandę Chotomską, Joannę Papuzińską, Ludwika Jerzego Kerna czy Grzegorza Kasdepke.

Książki dla ciekawskich

Święta Bożego Narodzenia to dla dziecka znakomita okazja do zadawania wielu pytań. Jeśli twoja pociecha chciałaby wiedzieć, dlaczego na stole znajduje się dwanaście potraw oraz co symbolizuje choinka, sięgnij po książkę Obrazki dla maluchów. Boże Narodzenie. Pozwoli ona poznać odpowiedzi na wiele pytań związanych ze świątecznymi tradycjami. Dzieci, które wolą tekst od ilustracji, na pewno zainteresują się książką Idą Święta Moniki Utnik-Strugały. Autorka w prosty sposób opisuje świąteczne tradycje i zwyczaje z całego świata. Bożonarodzeniowa lektura może być również znakomitą inspiracją do innych aktywności, takich jak na przykład pomoc rodzicom w kuchni. Cecylia Knedelek i Boże Narodzenie Joanny Krzyżanek zawiera mnóstwo ciekawych świątecznych przepisów dla najmłodszych kucharzy.

Boże Narodzenie najlepiej spędzić w rodzinnym gronie. Wykorzystajcie ten czas na wspólną lekturę książek, dzięki którym wasze dziecko lepiej pozna świąteczne tradycje i zwyczaje.