Jak za pomocą książek zafascynować dziecko sztuką?

Ilustracje stanowią bardzo ważny element książek dla najmłodszych. Nie tylko wzbudzają zainteresowanie małych dzieci, ale również pomagają im zrozumieć fabułę. Dzięki literaturze młodzi ludzie doznają zwykle pierwszego w życiu kontaktu ze sztukami wizualnymi. Warto już od najmłodszych lat zafascynować dzieci sztuką i przekonać je do wizyty w muzeach oraz galeriach sztuki. Pomóc w tym mogą oczywiście książki!

Książki dla młodego artysty

Bardzo często pierwsza wizyta człowieka w muzeum następuje dopiero podczas wycieczki szkolnej. Nierzadko jej uczestnicy nudzą się, uważając prezentowane tam dzieła za mało interesujące. Wynika to przeważnie z nieprzygotowania dziecka do obcowania ze sztuką oraz postrzegania wizyty w muzeum jako szkolnego obowiązku. Warto już od najmłodszych lat przekonywać swoją pociechę, jak fascynującą jest sztuka. Artystyczną edukację najlepiej zacząć od serii książeczek Malarze Dzieciom autorstwa Agnieszki Starok. Przeznaczone są one dla dzieci od 2 lat i w prosty oraz atrakcyjny sposób zapoznają najmłodszych z malarstwem. Starsze dzieci powinna zainteresować mała encyklopedia S.Z.T.U.K.A. Jej autorzy, Sebastian Cichocki oraz Aleksandra i Daniel Mizielińscy (ilustracje), w humorystyczny sposób opisują w niej 51 dzieł współczesnych artystów. Pozycje te pomogą ci przekonać twoje dziecko, że sztuka wcale nie jest nudna!

Opowieści ze sztuką w tle

Jeśli twoje dziecko jest miłośnikiem fabularnych opowieści, warto sięgnąć po książkę Draka w muzeum Agaty Loth-Ignaciuk. Jej akcja rozgrywa się nocą w murach Muzeum Narodowego, a przedstawiona historia zawiera w sobie lekkie elementy grozy. Jednocześnie przekazuje ona najmłodszym wiele cennych informacji na temat dzieł sztuki, które oglądać można w Warszawie. Po jej przeczytaniu warto wybrać się z dzieckiem do Muzeum Narodowego, by wspólnie podziwiać opisane w książce eksponaty. Interesująca jest również lektura Bałwan w lodówce. Jej autorzy, Łukasz Gorzyca i Krzysztof Gawronkiewicz (ilustracje), przedstawili historię Bartka i Matyldy, którzy w 10 rozdziałach poznają tajnik sztuki współczesnej oraz jej kluczowych przedstawicieli. Dzięki książce twoje dziecko nauczy się odnajdywać elementy sztuki nawet w codziennych czynnościach.

Odbiór sztuki nie zawsze jest łatwy. Z tego powodu dzieci często postrzegają wizyty w muzeach i galeriach jako nudny i przykry obowiązek. Warto przy pomocy literatury zachęcić młodego człowieka do sztuki i pokazać mu, jak bardzo jest ona ciekawa i fascynująca. Może dzięki temu w przyszłości twoja pociecha zdecyduje się zostać artystą…?