Co wybrać: audiobook czy tradycyjną książkę dla dziecka? A co, jeśli wcale nie musisz dokonywać takiego wyboru? Wręcz przeciwnie. Możesz połączyć siły obu rodzajów publikacji – tak, aby dziecko mogło wszechstronnie rozwinąć swoje kompetencje. Jak to działa? Podpowiadamy.
Często można usłyszeć dyskusję dotyczącą tego, co jest lepsze dla dziecka: książka do słuchania czy do czytania. Tymczasem oba typy publikacji mają swoje zalety. Audiobook może stanowić tło dla dziecięcej zabawy czy pomóc uśpić malucha. Słuchanie nagranej historii uczy też koncentracji oraz rozwija wyobraźnię. Za to publikacja w wersji tradycyjnej wspomaga kształtowanie kompetencji czytelniczych i buduje zupełnie inną relację z książką.
Co jednak dzieje się, kiedy połączysz moc obu tych rozwiązań?
Jak wykorzystać audiobooka i książkę tradycyjną jednocześnie?
Aby wykorzystać i audiobooka, i książkę tradycyjną, musisz oczywiście dysponować wydaniami tego samego tytułu. Czyli może to być np. papierowa wersja baśni Andersena i nagranie o tej samej treści. A co dalej? Włączasz audiobooka i wspólnie z dzieckiem śledzisz nagraną treść na kartach książki papierowej. W efekcie mały czytelnik może śledzić wzrokiem treść zapisaną słowami, a jednocześnie ich słuchać.
Dzięki temu:
- dziecko krok po kroku kształtuje umiejętność czytania globalnego, a więc zaczyna identyfikować poszczególne całe wyrazy z ich znaczeniem,
- młody czytelnik oswaja się z tekstem pisanym, choć jeszcze nie umie dobrze czytać samodzielnie,
- maluch może zająć się książką również sam, bez asysty rodzica, i słuchać oraz oglądać obrazki bez dodatkowej pomocy.
Dlatego to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. To ciekawe urozmaicenie, po które zdecydowanie warto sięgnąć – zwłaszcza w pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym, które jest na progu kształtowania umiejętności czytania. Nauka połączona z zabawą przyniesie fenomenalne rezultaty. Spróbuj i przekonaj się, jak zareaguje na tę metodę Twoja pociecha. Pamiętaj też, że audiobooki znajdziesz również w zasobach bibliotek dla dzieci.