Bibliotekarze o projekcie: GBP w Bukowsku

W naszym nowym cyklu „Bibliotekarze o projekcie” zapraszamy Was do przeczytania, jak projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest w różnych bibliotekach w całej Polsce. Dziś zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bukowsku.

Na wstępie chcielibyśmy serdecznie podziękować za to, że mogliśmy uczestniczyć  w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”. Działania rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 r.  i były one skierowane do najmłodszej grupy dzieci.

GBP w Bukowsku z ochotą się ich podjęła, ponieważ wcześniej do naszej placówki przychodziły przede wszystkim osoby dorosłe. Dzięki programowi, mogliśmy gościć także młodsze grono dzieci.

Świetnym pomysłem, aby zachęcić przyszłych czytelników do odwiedzin, było rozdawanie książeczek oraz prowadzenie kart z naklejkami – dzieci wychodziły z biblioteki bardzo zadowolone i z wielką ochotą wracały ponownie.

Dzieci, które nas odwiedzały, poznawały zasady zachowania się w bibliotece, a   w „kąciku zabaw” mogły zagrać w ciekawe gry, rozwiązywać rebusy oraz posłuchać bajek czytanych przez panią bibliotekarkę i przekonać się, jak miło można spędzać czas i jak wiele można się dowiedzieć, czytając książki.

Realizacja projektu dała nam wielką satysfakcję i wniosła w naszą bibliotekarską codzienność ogromną ilość pozytywnej energii. Spotkania z najmłodszymi czytelnikami powodowały zaskakujące sytuacje, niektórzy z nich przynosili na wymianę własne bajki i zachęcali do ich przeczytania, inni przychodzili  z młodszym rodzeństwem i prosili, aby także objąć je programem. Miło było patrzeć na uśmiechnięte „buźki” i wypisaną na twarzach satysfakcję z odbieranych dyplomów. Zawsze po wręczeniu uczestnikowi wyróżnienia i zasłużonej odznaki nie mogliśmy się doczekać, kiedy nastąpi ku temu kolejna okazja.

Ten projekt pokazuje, że warto inicjować różnego rodzaju zachęty, które w dzisiejszych czasach –proponujących młodym osobom tak wiele różnego rodzaju rozrywek – pozwalają zwrócić uwagę na instytucję biblioteki, która ma również wiele do zaoferowania.

GBP w Bukowsku

zdjęcie: GBP w Bukowsku