„CZYTAMY rodzinne historie” – program czytelniczy dla szkół podstawowych

Czytamy rodzinne historie

Instytut Książki zaprasza uczniów klas pierwszych i drugich razem z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej i nauczycielami bibliotekarzami do udziału w drugiej edycji programu pt. „CZYTAMY rodzinne historie” oraz konkursu z atrakcyjnymi nagrodami. Na uczestników czekają czytelnicze wyzwania wokół książki Justyny Bednarek i Emilii Dziubak Wnuczka antykwariusza – wyprawki czytelniczej, którą otrzymują pierwszoklasiści w całej Polsce w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Zachęcając uczennice i uczniów do aktywnego kontaktu z literaturą, dajemy im szansę przeżycia niezapomnianych przygód, rozwijania wyobraźni i zdobywania wiedzy. Aby tak mogło się stać, dzieci potrzebują jednak dorosłych przewodników – rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy – którzy zarażają pasją do czytania, ale też wspierają i motywują podczas czytelniczych wyzwań.

Uczestnictwo w programie „CZYTAMY rodzinne historie” zapewni uczniom wartościową zabawę, która będzie zarówno przyjemna, jak i kształcąca – da im możliwość lepszego zrozumienia historii swojej rodziny i tego, kim są, a także odkrycia przyjemności płynącej z czytania i pracy zespołowej.

Do udziału w projekcie zapraszamy przede wszystkim nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej pracujących z uczniami klas pierwszych i drugich oraz bibliotekarzy szkolnych, którzy chcą pokazywać swoim podopiecznym mądre i piękne książki, a zarazem szukają inspiracji do kreatywnego wykorzystania czytanych opowieści w ramach szkolnych zajęć.

Jak działa program?

  • Nauczyciel prowadzący klasę pierwszą lub drugą zgłasza się do projektu za pomocą formularza dostępnego na stronie programu. Na zgłoszenia czekamy do 1 czerwca 2025 r.
  • Po rejestracji nauczyciel otrzymuje drogą mailową pakiet materiałów, w tym: wyzwania (scenariusze zajęć) do zrealizowania z uczniami, motywatory, dyplomy oraz plakietkę informującą o udziale szkoły w programie.
  • Jeśli nauczyciel zrealizuje przynajmniej 4 z 9 wyzwań i udokumentuje to zdjęciami, może wziąć z klasą udział w konkursie i starać się o książkowe nagrody dla swoich uczniów.
  • Szczegółowe informacje o programie, jego regulamin oraz formularz do zapisów znajdują się na stronie „CZYTAMY rodzinne historie”.

Wszystkie informacje o programie oraz jego regulamin i formularz zgłoszeniowy można znaleźć tutaj.


Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek”

Kampania przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania od pierwszych miesięcy życia dziecka. Od 2017 roku przekazaliśmy dzieciom i ich rodzicom już ponad 4 miliony książek. Projekt obejmuje trzy etapy – dzieci do trzeciego roku życia, przedszkolaki (w wieku 4–6 lat) oraz pierwszoklasistów (w wieku 7–9 lat). Specjalnie przygotowane wyprawki czytelnicze trafiają do szpitali położniczych, bibliotek publicznych z oddziałami dziecięcymi oraz szkół podstawowych w całej Polsce.

Więcej o Wyprawce Czytelniczej dla pierwszoklasistów i książce Wnuczka antykwariusza autorstwa Justyny Bednarek i Emilii Dziubak przeczytacie na naszej stronie.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest finansowana z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.