Mała książka w drodze! Poznajcie naszych animatorów!

grafika promująca warsztaty

Już  wkrótce wyruszamy z projektem „Mała książka – wielki człowiek” w drogę po całej Polsce! We współpracy z bibliotekami publicznymi organizujemy cykl 122 warsztatów czytelniczych dla niemowląt z rodzicami, przedszkolaków i pierwszoklasistów. Każde spotkanie odbędzie się wokół jednej z wyprawek czytelniczych: 

– książki Doroty Gellner pt. Tyci, tyci – która już od listopada jest przekazywana rodzicom nowo narodzonych dzieci w szpitalach położniczych w całej Polsce, 

– książki Wojciecha Widłaka pt. Krasnal w Krzywej Czapce, przekazywanej przedszkolakom w bibliotekach publicznych, 

– książki Justyny Bednarek pt. Wnuczka antykwariusza, którą w tym roku otrzymają wszyscy pierwszoklasiści w Polsce. 

Nasza misja nie kończy się na przekazaniu książek 

Do tej pory w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek” podarowaliśmy dzieciom ponad  5,5 milionów książek. Na tym jednak nie kończy się nasza misja. Organizując warsztaty czytelnicze, pragniemy inspirować młodych czytelników oraz ich rodziców do regularnych odwiedzin w bibliotekach i odkrywania radości ze wspólnej lektury. 

Lista bibliotek, w których odbędą się warsztaty. 

Poznajcie naszych animatorów 

O dobrą atmosferę i zabawę w czasie literackich spotkań zadba grono doświadczonych animatorek i animatorów kultury: Magdalena Biedrończyk i Agnieszka Blazy z Tu Czytamy, Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz, Beata Kwiecińska, Mateusz Świstak oraz Krystian Truchalski. Poznajcie ich! 

Magda Biedrończyk z „Tu Czytamy” 
Z wykształcenia i zamiłowania historyk sztuki. Od 2009 roku zajmuje się prowadzeniem artystycznych warsztatów dla dzieci w domach kultury, szkołach, przedszkolach oraz bibliotekach. W 2015 roku połączyła swoje siły z Agą Blazy, z którą stworzyła Fundację Nido, realizując misję „dla kultury, dla sztuki, dla dzieci”. W 2020 roku działania związane z warsztatami i literaturą dla dzieci przyjęły nazwę „Tu Czytamy”. Od 2023 roku współpracuje z wieloma wydawnictwami i razem z Agą Blazy prowadzi warsztaty literackie w szkołach na całym Śląsku. W 2023 roku z jej inicjatywy powstało cykliczne wydarzenie kulturalne dla dzieci pod nazwą „Tu Kino”. Oprócz studiów na kierunku historia sztuki ukończyła w 2012 roku studia podyplomowe z zakresu pedagogiki dla nauczycieli, w 2015 kurs dla animatorów pt. „Pani od architektury”, który wykorzystuje w pracy z dziećmi na warsztatach „Tu Sztuka” poświęconych sztuce współczesnej. Dodatkowo w 2016 roku ukończyła kurs I stopnia Ruchu Rozwijającego metodą Weroniki Sherborne, który pomaga jej w pracy z najmłodszymi dziećmi.  

Agnieszka Blazy z „Tu Czytamy” 
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie i stypendystka programu edukacyjnego w Indonezji. Fotografuje, czyta i pisze. W 2008 roku założyła w Rybniku Nido – Centrum Kreatywnego Rozwoju, gdzie prowadziła pierwsze warsztaty artystyczne dla dzieci. W 2015 roku razem z Magdą Biedrończyk założyła Fundację Nido, która w 2020 roku przeobraziła się w „Tu Czytamy”. Rozwój fundacji umożliwił poszerzenie jej oferty zajęć o cykl „Tu Sztuka”. Od wielu lat pracuje w szkołach, przedszkolach, domach kultury, bibliotekach, a od niedawna w muzeum i w teatrze. Współpracuje z wieloma wydawnictwami i Miejską Biblioteką Publiczną w Rybniku. Jest wykwalifikowanym instruktorem zajęć umuzykalniających wg E.E. Gordona. Od niewielu lat jest mamą i każdego dnia zadziwia ją ta rola. Jest kolekcjonerką dobrych książek dla dzieci i pasjonatką polskiej ilustracji.  

Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz 
Filolożka polska, animatorka kultury, biblioterapeutka, terapeutka SI, laureatka w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY, w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa. Autorka scenariuszy zajęć z książką i organizatorka wielu międzypokoleniowych i i interdyscyplinarnych (inspirowanych książkami) większych i mniejszych wydarzeń. Z najmłodszymi pracuje z książkami, łącząc ich poznawanie z innymi dziedzinami sztuki i życia. Z „najnajmłodszymi” zaś pracuje autorską metodą sensorycznego czytania, gdzie związek malucha z książką buduje się w oparciu o bliskość z osobą czytającą i wpływanie na zmysły. Związana z Fundacją 12 Kamienica w Bydgoszczy, tam od lat kieruje inicjatywami adresowanymi do seniorów (jak Dzienny Dom Pobytu, kluby seniora, koncerty, warsztaty i animacje dla seniorów) i rodzin z dziećmi. 

Krystian Truchalski 
Artysta, opowiadacz, pedagog, terapeuta, muzyk. Realizator i współorganizator wielu projektów i wydarzeń związanych ze sztuką opowiadania. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi, edukacyjnymi oraz firmami w zakresie muzykoterapii oraz storytellingu. Ma słabość do dobrej kawy i biegów wysokogórskich.  Więcej dowiesz się na stronie www.krystiantruchalski.pl 

Beata Kwiecińska 
Twórczyni INSPIRO, które założyła razem z Maciejem Dąbrowskim (www.inspiro.org). Jest organizatorką setek warsztatów i nagradzaną animatorką kultury, która uwielbia pracę z dziećmi, dla których zmienia świat. Jest praktycznie nieteoretyczna. Fascynuje ją siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności oraz przekonanie, że wszystko jest możliwe. Przez 14 lat na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego realizowała zadanie własne gminy, prowadząc projekt Dom Kultury INSPIRO. W 2016 roku została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie zarządzania kulturą i wspierania rozwoju kadr kultury. Jest laureatką nagrody POLCUL za działania wspierające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego oraz nagrody specjalnej MocArty RMF Classic. W 2023 roku otrzymała Nagrodę Animator Roku Miasta Krakowa. Wraz z KBF realizuje projekty „Literackie Chwile w Pałacu Potockich”, „Wyjątkowe Chwile” oraz „Propagacje – szkolenia dla nauczycieli”. 

Mateusz Świstak 
Opowiadacz, pisarz edukator i podcaster. Od ponad 11 lat zajmujący się wykorzystaniem szeroko pojętego storytellingu w edukacji. Prowadzi spotkania z opowieściami, baśniowy stand-up, warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli, a także tworzy immersyjny storytelling do kilku polskich parków rozrywki (m.in. Rabkolandu). Co roku odwiedza dziesiątki bibliotek i festiwali, promując miłość do książek i starając się rozkołysać wyobraźnię młodych czytelników. Już od kilku lat współpracuje z Instytutem Książki przy kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Autor bloga basnienawarsztacie.pl. 

Spotkajmy się w bibliotece 

Nie bez przyczyny wszystkie warsztaty czytelnicze dla dzieci odbędą się właśnie w bibliotekach publicznych. W naszym projekcie bierze udział blisko 7 000 bibliotek, bez zaangażowania których realizacja naszego projektu na tak dużą skalę nie byłaby możliwa. Wierzymy, że dzięki warsztatom czytelniczym z „Małą książką w drodze” biblioteki te pozostaną dla dzieci, które już odebrały swoją wyprawkę czytelniczą, ważnymi miejscami spotkań z książką.