„Wnuczka antykwariusza” na festiwalu Ojce i Dziatki w Katowicach

Wnuczka antykwariusza na festiwalu Ojce i Dziatki

Kolejnym punktem na naszej tegorocznej mapie festiwalowej są Katowice. Już w najbliższy piątek (23.08.2024 r.) wspólnie z organizatorami Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki zapewnimy Wam wiele literackich wrażeń podczas wydarzenia „Tajemnice starej walizki”.

Inspiracją będzie dla nas książką „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek i Emilii Dziubak, która od 2023 r. przekazywana jest w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” uczniom i uczennicom pierwszych klas szkół podstawowych. Rocznie książka trafia do około 380 tysięcy dzieci.

Wydarzenie „Tajemnice starej walizki” odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach (Filia nr 3, Gliwicka 93) i zostało opracowane z myślą o dzieciach od 7 do 9 roku życia.

Rozkład jazdy:
10:00-10:30 – Inauguracja wystawy prezentującej ilustracje Emilii Dziubak pochodzące z książki „Wnuczka antykwariusza”
10:30-11:30 – Warsztaty wokół książki
11:30-12:30 – Gra terenowa inspirowana historiami zaczerpniętymi z „Wnuczki antykwariusza”

Na wydarzenie obowiązują zapisy przez stronę festiwalu.

Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy czytelnicze upominki.  

Instytut Książki na festiwalu Ojce i Dziatki w Sopocie

grafika promująca wydarzenie

W dniach 26-28 lipca odbędzie się sopocka odsłona tegorocznej edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. W programie na najmłodszych czytelników i czytelniczki czekają spotkania autorskie, warsztaty i uwielbiany przez wszystkich Ostry Dyżur Literacki. W ramach naszej współpracy z festiwalem my również przygotowaliśmy dla najmłodszych dwa warsztaty czytelnicze.

27 lipca zapraszamy na sensoryczne i bliskościowe spotkania z poezją dla najmłodszych („najnajów”) wokół książek dla tej grupy wiekowej wydanych przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Warsztaty poprowadzi uwielbiana przez dzieci i ich opiekunów Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz  –  filolożka polska, animatorka kultury, biblioterapeutka, terapeutka SI, laureatka w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY, w kategorii Upowszechnianie Czytelnictwa.  

27 lipca 2024, godz. 15:30-16:30
POCZUJ wiersze. Spotkanie NAJNAJważniejsze
Miejsce: Miniteka, ul. Jakuba Goyki 1
Wiek: 1-4


Sensoryczne i bliskościowe spotkanie z poezją dla najmłodszych („najnajów”).
Zobaczymy, posłuchamy, posmakujemy, poczujemy, dotkniemy, doświadczymy czytania oraz relacji (z książką i człowiekiem).

27 lipca 2024, 17:00 – 18:00
TYCI, TYCI, a CZYTA. Poetyckie i krzepiące spotkanie z NAJmłodszymi i ich Opiekunami

Miejsce: Miniteka, ul. Jakuba Goyki 1
Wiek: 0-3

Sensoryczne i bliskościowe spotkanie z NAJnowszymi wierszami Doroty Gellner, dla NAJmłodszych i dorosłych opiekunów. Poznamy przedpremierowo zawartość książki, która jesienią trafi do nowo narodzonych dzieci i ich rodziców w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Przekonamy się, że czytanie w pierwszych dniach, miesiącach i latach życia dziecka jest możliwe, a przy tym niezwykle przyjemne i budujące, tak dla dużego, jak i małego czytelnika. Podczas warsztatów pojawi się wiele praktyk i przedmiotów wpływających na zmysły i emocje nawet tych tycich.

Spotkania prowadzone przez Lucynę Brzezinską-Eluszkiewicz odbywają się w formule #CzyTamŚwiat – sensoryczne czytanie. Formuła obejmuje warsztaty, dzięki którym dzieci nie tylko rozkochują się w książkach, ale też stykają się z innymi dziedzinami sztuki, np. muzyką, plastyką, tańcem, a nawet kulinariami. Wszystko to w formie wspierającej ogólny rozwój dziecka i procesy integracji sensorycznej. W oparciu o temat książek z danego spotkania dzieci (w bliskości z mamą, tatą, babcią, dziadkiem…) poznają świat przez wzrok, słuch, dotyk, smak, węch… i w sposób świadomy lub nieuświadomiony wiążą te doznania z czytaniem.

Na spotkania obowiązują zapisy: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-sopot/

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem festiwalu i do udziału w wydarzeniach.

Fotorelacja ze Strefy Dziecka na festiwalu w Jarocinie

fotorelacja z festiwalu w Jarocinie

Za nami bardzo gorący i intensywny weekend, a wszystko to za sprawą Strefy Dziecka na festiwalu w Jarocinie, którą zorganizowaliśmy wspólnie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin. Wydarzenie miało na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych fanów muzyki i ich opiekunów w ramach projektu bookstartowego i kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”.

Jak co roku bardzo ważnym punktem Strefy Dziecka były rockowe czytania z gwiazdami występującymi na festiwalu. Gospodarzem spotkań był Mateusz Świstak z Gadający Świstak / Baśnie na warsztacie, który przez cały weekend czytał, rozmawiał i muzykował z dziećmi oraz zaproszonymi gośćmi – Anią Rusowicz oraz muzykami z zespołów Happysad, Bruklin, Sad Smiles i Za Zu Zi.

W Strefie Dziecka odbyły się też dwa warsztaty „Krasnoludkowa orkiestra” oraz „Zakładkowy zawrót głowy”. Zwieńczeniem weekendowych wydarzeń był koncert inspirowanym piosenkami z filmowych adaptacji „Akademii Pana Kleksa” w wykonaniu uzdolnionych muzycznie i wokalnie dzieci oraz festiwalowych gwiazd w aranżacji muzyka Tomasza Jankowskiego.

Autorem fotografii jest Mateusz Adamiak.

Migawki z Rabka Festival

warsztaty na Rabka Festival

Zapraszamy do objerzenia fotorelacji z tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival. Tradycyjnie już w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” zorganizowaliśmy podczas festiwalu wystawę oraz kilka wydarzeń dla młodych miłośniczek i miłośników książek. W tym roku na festiwalu premierę miał także nasz nowy projekt BookStadion skierowany do fanów piłki nożnej.

Pełny program naszej obecności na Rabka Festival znajdziecie tutaj.

Fot. Instytut Książki

Stefa Dziecka na Jarocin Festival

Strefa Dziecka na Jarocin Festival

W dniach 19-21 lipca odbywa się tegoroczna edycja dobrze znanego fanom muzyki rockowej festiwalu w Jarocinie. Już kolejny rok imprezie towarzyszyć będzie przygotowana przez Instytut Książki oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin specjalna Strefa Dziecka, która ma na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych fanów muzyki i ich opiekunów. Wydarzenie odbędzie się w ramach promocji projektu bookstartowego Instytutu i towarzyszącej mu kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. 

Strefa Dziecka na festiwalu w Jarocinie będzie otwarta w sobotę i niedzielę (20 i 21 lipca) na terenie Amfiteatru w Parku Radolińskich w centrum Jarocina. W oba te dni będzie ona dostępna dla młodych czytelników i czytelniczek od godz. 10:00 do 15:00. 

Sobota

W sobotę 20 lipca najmłodszych odwiedzających Strefę Dziecka czekają warsztaty plastyczne „Krasnoludkowa orkiestra”, podczas których będzie można wykonać proste instrumenty muzyczne z ekologicznych materiałów. Nie zabraknie też kultowych rockowych czytań. O godz. 10:00 z młodymi czytelnikami i czytelniczkami spotkają się muzycy z zespołu Happysad, a o godz. 11:00 będziemy czytać z zespołem Bruklin. Sobotnie czytania zakończymy o godz. 14:00 spotkaniem z Anią Rusowicz. Gospodarzem tej części Strefy Dziecka będzie Mateusz Świstak, który wspólnie z dziećmi spróbuje dowiedzieć się, jakie książki czytali goście festiwalu i skąd czerpią artystyczne inspiracje, a także zaprosi ich do przeczytania fragmentów z książek wydanych w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. W oba dni festiwalu pomiędzy czytaniami odbędą się animacje inspirowane książką Wojciecha Widłaka i Aleksandry Krzanowskiej pt. „Krasnal w Krzywej Czapce”. O dobrą zabawę zadba Mateusz Świstak.

Niedziela

W niedzielę 21 lipca rockowe bibliotekarki z Jarocina zaproszą dzieci na „Zakładkowy zawrót głowy” – warsztaty plastyczne, podczas których każdy będzie mógł wykonać własną zakładkę do książek. O godz. 10:00 Mateusz Świstak do wspólnej lektury zaprosi muzyków z zespołu Sad Smiles, a o 12:00 wokalistę Patyczaka. Festiwal zakończymy o godz. 14:00 wyjątkowym koncertem inspirowanym piosenkami z filmowych adaptacji „Akademii Pana Kleksa”. Uzdolnione muzycznie i wokalnie dzieci z zaproszonymi festiwalowymi gwiazdami wykonają znane utwory z kultowego filmu o Panu Kleksie w aranżacji muzyka Tomasza Jankowskiego. 

Strefa dziecka jest współorganizowana i finansowana przez Instytut Książki w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”. 

Wystawa ilustracji Joanny Kłos na Rabka Festival

Okładka książki Tyci, tyci Doroty Gellner i Joanny Kłos

Książka może rosnąć razem z dzieckiem i stale towarzyszyć mu już od urodzenia, bo na (wspólne) czytanie nigdy nie jest za wcześnie. Aby tak się stało, Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotował dla noworodków oraz ich rodziców i opiekunów wyjątkową publikację. Książka Tyci, tyci autorstwa Doroty Gellner i Joanny Kłos swoją premierę będzie mieć jesienią 2024 r. i zostanie przekazana nowo narodzonym dzieciom na oddziałach położniczych w całej Polsce.

Już dziś uchylamy nieco rąbka tajemnicy i mamy niespodziankę dla uczestniczek i uczestników Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival. W ramach wydarzenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej zostanie zaprezentowana wystawa ilustracji pochodzących z naszej nowej książki. Jeśli nie uda Wam się dotrzeć na festiwal, mamy dobrą wiadomość – wystawę będzie można oglądać w bibliotece przez całe lato.

Książka Tyci, tyci Doroty Gellner i Joanny Kłos

Ta mała książka próbuje pomieścić w sobie cały świat dziecka – dom, najbliższych, codzienne rytuały, piękno przyrody, zabawę oraz całą gamę emocji i wrażeń, jakie towarzyszą maleństwu w pierwszych latach życia. Zaprasza je do poznawania, doświadczania i odczuwania. Rodzicom przypomina natomiast, że warto na ten dziecięcy świat być uważnym i każdego dnia szukać momentów do wspólnych zachwytów.

Mamy wielką nadzieję, że Was też zachęcą do tego pełne czułości i humoru wiersze Doroty Gellner oraz ciepłe ilustracje Joanny Kłos, które mają w sobie tyle uroku i energii co małe dzieci!

Dorota Gellner – poetka, autorka ponad stu książek, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuk dla Teatru Lalek GULIWER. Laureatka ważnych nagród literackich. Za zasługi dla kultury dziecięcej została odznaczona srebrnym medalem Gloria Artis oraz medalem Serce Dziecku.

Joanna Kłos – absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Graficzka i ilustratorka książek dla dzieci, w tym niezwykle popularnej wśród młodych czytelniczek i czytelników serii o przygodach Pucia, która została przetłumaczona na wiele języków.

Wydarzenia na festiwalu

Oprócz wystawy dla młodych czytelników i czytelniczek przygotowaliśmy też wydarzenia związane z kampanią „Mała książka – wielki człowiek”. Serdecznie zachęcamy Was do zapisów i udziału.

17 lipca, godz. 9:30
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce

POCZUJ wiersze. Spotkanie NAJNAJważniejsze. Sensoryczne i bliskościowe spotkanie z poezją dla najmłodszych („najnanów”) – warsztaty dla dzieci w wieku 1-4 poprowadzi Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz. Na warsztat obowiązują zapisy.

17 lipca, godz. 11:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce

TYCI TYCI, a CZYTA. Poetyckie i krzepiące spotkanie z NAJmłodszymi i ich Opiekunami wokół najnowszych wierszy Doroty Gellner, które ukażą się w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” – warsztaty dla dzieci w wieku 0-3 poprowadzi Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz. Na warsztat obowiązują zapisy.

18 lipca, godz. 11:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce

Wycieczka do bajkowego miasteczka. Warsztaty poetycko-muzyczne dla dzieci w wieku 4-6 poprowadzi Dorota Gellner. Na warsztat obowiązują zapisy.

Pełny program wydarzenia znajdziecie na stronie: https://www.rabkafestival.pl/program/

Instytut Książki na Rabka Festival 2024

logo Rabka Festival

Jak co roku w sezonie wakacyjnym Instytut Książki zaplanował dla najmłodszych czytelniczek i czytelników oraz ich najbliższych literackie wydarzenia podczas letnich festiwali.

Pierwszy przystanek na naszej festiwalowej mapie stanowi Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival w Rabce-Zdroju, który w tym roku obędzie się w dniach 17-20 lipca.

W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” chcemy zaprosić uczestników i uczestniczki festiwalu na trzy wydarzenia:

17 lipca, godz. 9:30
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce

POCZUJ wiersze. Spotkanie NAJNAJważniejsze. Sensoryczne i bliskościowe spotkanie z poezją dla najmłodszych („najnanów”) – warsztaty dla dzieci w wieku 1-4 poprowadzi Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz. Na warsztat obowiązują zapisy.

17 lipca, godz. 11:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce

TYCI TYCI, a CZYTA. Poetyckie i krzepiące spotkanie z NAJmłodszymi i ich Opiekunami wokół najnowszych wierszy Doroty Gellner, które ukażą się w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” – warsztaty dla dzieci w wieku 0-3 poprowadzi Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz. Na warsztat obowiązują zapisy.

18 lipca, godz. 11:00
Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce

Wycieczka do bajkowego miasteczka. Warsztaty poetycko-muzyczne dla dzieci w wieku 4-6 poprowadzi Dorota Gellner. Na warsztat obowiązują zapisy.

Przez cały festiwal w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce możecie też zobaczyć wystawę ilustracji Joanny Kłos z naszej najnowszej książki dla niemowląt, która premierę będzie mieć jesienią tego roku.

W tym roku na festiwalu w Rabce będziemy też z naszym nowym projektem BookStadion, w ramach którego pokazujemy młodym adeptom i adeptkom szkółek piłkarskich oraz fanom futbolu, że książki i piłka nożna to naprawdę zgrany duet.  Więcej o tym projekcie już wkrótce.

20 lipca, godz. 11:00
Stadion Miejski w Rabce-Zdroju

Bilet na stadion marzeń. Warsztaty sportowo-czytelnicze, w ramach nowego projektu Instytutu Książki BookStadion poprowadzi Paweł Piwowarczyk. Warsztaty połączone będą z pokazem freestyle footballu w wykonaniu mistrza świata Pawła Skóry. Na warsztat obowiązują zapisy.

20 lipca, godz. 12:00
Stadion Miejski w Rabce-Zdroju

Otwarty pokaz freestyle footballu w wykonaniu mistrza świata Pawła Skóry. Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.

Oczywiście Rabka Festival to znacznie więcej. Wszystkie wydarzenia dla młodych oraz dorosłych uczestników i uczestniczek znajdziecie na stronie: https://www.rabkafestival.pl/program/

Promotorom i promotorkom czytelnictwa szczególnie polecamy piątkową konferencję dla dorosłych, która odbędzie się 19 lipca. Wśród zaproszonych ekspertów zobaczymy Marka Kamińskiego, dr Wandę Matras-Mastalerz, dr. Marka Kaczmarzyka i wielu innych znakomitych gości.

Uwaga! Na większość wydarzeń w ramach festiwalu obowiązują zapisy, które rozpoczną się w nocy z 7 na 8 lipca 2024 o godzinie 00:00.

Ogłoszenie laureatów programu „CZYTAMY rodzinne historie”

grafika informująca o laureatach programu „CZYTAMY rodzinne historie”

Nadszedł czas, aby uroczystym akcentem zakończyć ponad trzymiesięczny program „CZYTAMY rodzinne historie” zrealizowany przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Do udziału w zabawie zaprosiliśmy nauczycielki i nauczycieli prowadzących pierwsze klasy oraz szkolne bibliotekarki i bibliotekarzy pracujących na co dzień z dziećmi rozpoczynającymi edukację w szkołach podstawowych.

Czytamy „Wnuczkę antykwariusza”

Program inspirowany była książka „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek i Emilii Dziubak, która w ramach Wyprawki Czytelniczej trafiła w tym roku szkolnym do każdej pierwszoklasistki i każdego pierwszoklasisty w Polsce. To wzruszająca opowieść o 11-letniej Gabrysi, która spędza wakacje u dziadka prowadzącego antykwariat i razem z nim odkrywa rodzinne historie zapisane w pozoru zwyczajnych przedmiotach. Przygody bohaterki mają zachęcić młodych czytelników i czytelniczki, ale też ich najbliższych do spędzania czasu razem, uważnego odkrywania własnych korzeni i pamiętania o przodkach.

Posumowanie programu

Program „CZYTAMY rodzinne historie” składał się z dwóch etapów. W pierwszym młodzi czytelnicy i czytelniczki razem ze szkolnym koordynatorem realizowali warsztaty wokół książki, wykorzystując nasze materiały edukacyjne i motywacyjne. Do wspólnej zabawy zgłosiło się aż 918 grup!

Jeśli drużyna zrealizowała co najmniej 4 z 9 zaproponowanych przez nas scenariuszy, mogła wziąć udział w drugim etapie programu, czyli konkursie. Dostaliśmy 223 prace dokumentujące przeprowadzone warsztaty, a przede wszystkim radość uczestniczek i uczestników z odkrywania pasji czytelniczej.

Laureaci konkursu

Wybór najlepszych dziesięciu okazał się niezwykle trudny i sprawił nam nie lada wyzwanie.

Z wielką radością ogłaszamy 10 zwycięskich szkół, które otrzymają zestawy książek dla grupy konkursowej oraz gadżety literackie dla jej uczestników.

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku
  • Szkoła Podstawowa im. bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Uszwi
  • Szkoła Podstawowa w Kamionnie
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Polkowicach
  • Szkoła Podstawowa w Wójcinie
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Korczaka w Czeladzi
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Kątach Wrocławskich
  • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
  • Szkoła Podstawowa im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Drawskim Młynie

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a szkolnym koordynatorkom i koordynatorom serdecznie dziękujemy za udział w programie.

Jak czytanie książek zaspokaja potrzeby dziecka?

czytanie zaspokaja potrzeby dziecka

Czy w naszym nowoczesnym świecie, w którym liczy się praca nie tylko nastawiona na cel, ale wręcz zoptymalizowana do granic możliwości, nadal możemy myśleć o czytaniu jako czymś niezbędnym z punktu widzenia potrzeb dziecka?

Czy nie wystarczy, że nabędzie ono umiejętność czytania, by następnie wykorzystać ją do rzeczy „ważniejszych” – tych przekładalnych bezpośrednio na wyniki? Czy „to całe czytanie dla przyjemności” nie jest trochę stratą czasu, w którym można by rozwinąć kompetencje dające większe perspektywy?

Każdy z nas chyba choć raz miał w głowie podobne pytania, i każdy z nas choć raz zwątpił w wartość czasu spędzonego z dzieckiem i z książką.

O ileż łatwiej jest włączyć mu bajkę z telefonu komórkowego, która uśpi go równie dobrze jak nasz głos, który nawet nie jest przygotowywany do wokalnych wystąpień. W końcu my też często zasypiamy przy filmie… To film włączamy wieczorem, tłumacząc się, czasami przed samymi sobą, że jesteśmy zbyt zmęczeni na czytanie.

Głośne czytanie ma jednak ogromne znaczenie dla zdrowia emocjonalnego dziecka. Codzienny rytuał buduje w nim nie tylko pewność, że jest dla nas ważne, że zawsze znajdziemy dla niego czas – bez względu na to, jakie wyzwania postawi przed nami kolejny dzień oraz jak bardzo jesteśmy zmęczeni i zabiegani.

Chwila z książką to nasza deklaracja miłości, w którą dziecko wierzy i której potrzebuje, bo to na tym fundamencie buduje poczucie własnej wartości i wiary w siebie oraz stabilną, mocną więź z najbliższymi.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że ma to ogromny wpływ na jakość jego życia, bo odpowiada jednej z najważniejszych potrzeb rozwojowych młodego człowieka.

Wiele mówi się też o korzyściach językowych i umysłowych wynikających z czytania. I tu nawet bardzo praktyczny rodzic zgodzi się ze stwierdzeniem, że osoby poprawnie używające języka i posiadające bogaty zasób słownictwa mają większą szansę na odniesienie sukcesu w życiu, niezależnie od branży, w której przyjdzie im pracować.

Specjaliści są zgodni, że samodzielne czytanie ma ogromny wpływ na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, koncentracji, inteligencji emocjonalnej, emocji i odpoczynku.

Czytanie książek nie tylko uczy dziecko pięknie mówić, ale przede wszystkim, jak wyrażać swoje zdanie, myśli i uczucia. Książki pozwalają także dorastającemu człowiekowi zrozumieć zachowania, myśli i uczucia innych, dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe, odnajdywać zależności i wyciągać własne wnioski.

Koncentracja, będąca przejawem prawidłowego rozwoju intelektualnego, jest wyzwaniem nie tylko dla młodych ludzi. Większość osób dorosłych narzeka na nadmierne pobudzenie i trudności ze skupieniem uwagi na nauce i pracy. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zjawisko to, tak łatwo przez nas ignorowane, może leżeć u podstaw obniżonej samooceny i niepewności.

Czytanie książek niesie wiele dobrego, ale ma też ogromną konkurencję w postaci nowych technologii. W przeciwieństwie np. do oglądania telewizji albo korzystania z VOD czytanie wymaga od dziecka podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu. Celem w tym przypadku jest oczywiście przeczytanie książki do końca. Jeśli jest ona odpowiednio dobrana i spełni oczekiwania dziecka, podjęcie tego wysiłku uczy go cierpliwości i kształtuje umiejętność oczekiwania na nagrodę odroczoną w czasie. Wpływa to pozytywnie na rozwój inteligencji emocjonalnej, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania psychicznego.

Widzimy teraz, jak ważne jest to, by książka okazała się nagrodą, a złożone w niej nadzieje zostały spełnione. Po kilku rozczarowaniach dziecko w naturalny sposób może zwrócić się w stronę łatwiejszej rozrywki, bo własne doświadczenie podpowie mu, że zainwestowana energia i wysiłek nie przyniosły oczekiwanych korzyści. Odpowiednio dobrana fabuła może natomiast nie tylko dawać dziecku odpowiedzi na różne pytania, jakie stawia sobie i światu, ale też okazać się bodźcem do rozmyślań, przewartościowań, inspirujących rozmów, a w końcu do zmiany postępowania czy nastawienia.

Książki odpowiednio dobrane mogą przełamywać nieśmiałość dzieci, ale też hamować agresję. Uczą empatii i uwrażliwiają na innego człowieka, pozwalają na wypoczynek i zachęcają do działania.

Podsumowując, powinniśmy jasno powiedzieć, że od tego, czy dziecko będzie czytało książki, ogromnie dużo zależy. Jest od tego uzależniony nie tylko prawidłowy rozwój jednostki, ale też sprawne funkcjonowanie społeczeństwa.

Agnieszka Karp-Szymańska

„CZYTAMY rodzinne historie” – konkurs

„CZYTAMY rodzinne historie”

Już tylko do końca tygodnia czekamy na prace konkursowe w ramach programu „CZYTAMY rodzinne historie”. Inicjatywa powstała z myślą o rozwoju umiejętności czytelniczych i pasji do literatury wśród uczennic i uczniów klas pierwszych szkół podstawowych.

Kto może wziąć udział?

W konkursie mogą wziąć udział grupy, które – wraz z koordynatorką lub koordynatorem – zgłosiły się do programu i zrealizowały w szkole przynajmniej cztery scenariusze zajęć wokół książki „Wnuczka antykwariusza” autorstwa znakomitego duetu Justyny Bednarek i Emilii Dziubak.

Nagrody w programie „CZYTAMY rodzinne historie”

Spośród zgłoszeń zostanie wybranych 10 najciekawszych i najlepiej udokumentowanych pomysłów. Wyróżnione prace nagrodzimy zestawami książkowymi. Dzieci ze zwycięskich grup, biorące aktywny udział w programie, otrzymają natomiast gadżety literackie. Zachęcamy do udziału w konkursie!

Wszystkie informacje o konkursie znajdują się na stronie programu „CZYTAMY rodzinne historie”.