„Idzie niebo ciemną nocą” – pomysły na zabawę z wierszem

Wracamy z naszym cyklem pomysłów na zabawy wokół utworów z antologii „Pierwsze wiesze dla…”. Życzymy Wam świetnej i twórczej zabawy!

Scenariusz 3

Na podstawie wiersza „Idzie niebo ciemną nocą” autorstwa Ewy Szelburg-Zarembiny.

  1. Przeczytaj na głos wiersz „Idzie niebo ciemną nocą” autorstwa Ewy Szelburg-Zarembiny.
  2. Zapytaj dziecko, co możemy zobaczyć na niebie, kiedy jest dzień, a co, kiedy jest noc. Spróbujcie powymyślać, jak najwięcej przykładów. Jakie ciała niebieskie zna dziecko (słońce, księżyc, gwiazdy, planety), jakie zjawiska atmosferyczne możemy zaobserwować na niebie (chmury, tęczę), a może uda nam się zobaczyć na niebie też ptaki i owady? Możecie wziąć do ręki książkę „Pierwsze wiersze dla…” i poszukać tych elementów na ilustracjach.
  3. Przygotuj dwie kartki: jasną (najlepiej błękitną) i ciemną (np. granatową, czarną) i spróbujcie razem z dzieckiem stworzyć dwa obrazy nieba: dziennego i nocnego. Możecie rysować, malować, wyklejać. Na ciemnej kartce świetnie będą wyglądać fluorescencyjne pisaki i papiery kolorowe.
  4. Zapytajcie dziecko, czy wie, jak człowiek może wzbić się w niebo (samolot, rakieta). Jeśli Twój Maluch chciałby odbyć podróż w przestworza, niech narysuje swój wymarzony pojazd – może być rzeczywisty albo wymyślony – dajcie ponieść się wyobraźni.
  5. Niebo w wierszu Ewy Szelburg-Zarembiny „ma w fartuszku pełno gwiazd”, o których dostaniu marzą ptaszki. Przygotujcie wraz z dzieckiem swoje gwiazdki, które będą prezentem dla bliskich – np. dziadków czy kolegów z przedszkola. Możecie powycinać je z kolorowego/błyszczącego papieru i poozdabiać – dorysować gwiazdkom buzie albo wzorki.