Instytut Książki zaprasza na czytanie dzieciom w ramach Festiwalu Niepodległa

Instytut Książki zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i jak co roku zachęca, by tego dnia jak najwięcej rozmawiać z dziećmi o polskości i patriotyzmie. W ubiegłych latach staraliśmy się robić to wspólnie na Krakowskim Przedmieściu w ramach Festiwalu Niepodległa, przypominając, że książki mogą stać się świetnym pretekstem do takich rozważań, ponieważ pomagają budować naszą tożsamość oraz lepiej poznać i zrozumieć historię.

W tym roku ze względu na epidemię to wyjątkowe wydarzenie odbędzie się on-line – dzięki temu wszyscy, nie tylko warszawiacy, będą mogli wziąć w nich udział. Instytut Książki tradycyjnie już będzie obecny na festiwalu z kampanią „Mała książka – wielki człowiek”. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną scenę dla dzieci, bo nic tak nie jednoczy, jak wspólne czytanie.

Zapraszamy do posłuchania utworów pochodzących z naszych książek „Pierwsze czytanki” oraz „Pierwsze abecadło”, autorstwa najlepszych współczesnych twórców literatury dziecięcej w Polsce. Przeczytają i zinterpretują je dla najmłodszych znani i lubiani aktorzy.

Harmonogram:

13:05-13:30 – SCENA DLA DZIECI – czytanie 2 bajek 

  • „Boję się” Małgorzata Musierowicz – czyta Agnieszka Więdłocha
  • „Wyścigi” Grzegorz Kasdepke – czyta Antoni Pawlicki

14:40-15:10 – SCENA DLA DZIECI – czytanie 2 bajek

  • „Moje – nie moje” Liliana Bardijewska – czyta Maciej Zakościelny
  • „Bajka o ślimaku Kacperku” Małgorzata Strzałkowska – czyta Piotr Cyrwus

Zachęcamy także do zapoznania się z pełnym planem jutrzejszych wydarzeń.

W celu zapewnienia jak najszerszej widowni, Festiwal prezentowany będzie online m.in. na stronie niepodlegla.gov.plinteria.pl oraz 23 serwisach regionalnych grupy Polska Press.

***

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.