Jak czytać zdrowo?

Czytanie książek to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. Warto zachęcać do tego również najmłodszych. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie w jednej pozycji oraz niewłaściwie ułożenie ciała podczas lektury może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia twojego dziecka. Zadbaj o to, aby czytając, nie przeciążało ono kręgosłupa, niech od najmłodszych lat wyrabia poprawne nawyki. W jaki sposób najzdrowiej spędzać czas z książką w ręku?

Właściwa pozycja

Zwróć baczną uwagę na to, w jakiej pozycji twoje dziecko czyta książki. Nieodpowiednie siedzenie bądź leżenie w czasie lektury bardzo obciąża kręgosłup, przyczyniając się do wad postawy. Gdy dziecko czyta na fotelu lub kanapie, zadbaj o to, aby całkowicie oparło swoje plecy. Pośladki powinny być dosunięte do miejsca, w którym siedzisko mebla łączy się z oparciem. Pamiętaj również o tym, aby podczas czytania nogi były wyprostowane oraz dotykały podłogi. Jeśli twoja pociecha preferuje czytanie na leżąco, porozkładaj na łóżku poduszki w taki sposób, aby podpierały one jej plecy i głowę. Ciało powinno znajdywać się w pozycji półleżącej. 

Dobre nawyki czytelnicze

Bardzo ważne, aby podczas lektury dziecko nie zginało szyi, która powinna pozostać prosta, będąc przedłużeniem kręgosłupa. Czytaną książkę powinno trzymać na wysokości wzroku, w odległości co najmniej 30 cm od oczu. Zadbaj również o oświetlenie w pokoju. Najlepiej, jeśli ustawisz lampę z boku kanapy bądź fotela. Równie ważne jest robienie przerw w trakcie lektury. Naucz swoją pociechę, że jeśli tylko poczuje zmęczenie, powinna wstać i przejść się po pokoju. Dobrze jest wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających, odpowiednich dla najmłodszych. Pamiętaj też o tym, aby twoje dziecko dało odpocząć oczom. Zachęć je, żeby w przerwach pomiędzy czytaniem wyjrzało przez okno i popatrzyło na wybrany punkt w oddali. Może również zamknąć oczy na dłuższą chwilę, a następnie szybko je otworzyć. Czynność tę powinno powtórzyć kilkukrotnie. Ćwiczenie to umożliwia zwilżenie zmęczonych oczu.

Czytanie to wspaniała i bardzo wartościowa rozrywka. Pamiętaj jednak, aby zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka. Wyrobienie właściwych nawyków czytelniczych w młodym wieku sprawi, że twoja pociecha uniknie w przyszłości kłopotów z kręgosłupem.