Radość, smutek, złość, rozczarowanie, ekscytacja… huśtawka emocjonalna, jakiej doświadcza przedszkolak każdego dnia, to nie lada wyzwanie dla jego najbliższych. Chcąc sprawić, że Twoje dziecko lepiej zrozumie doświadczane emocje, zacznie je skutecznie identyfikować, a także będzie w stanie sobie z nimi radzić, sięgnij po odpowiednie książki.
Jak zatem kontakt z książką może wspomóc rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym?
Wspólne czytanie buduje więź między dzieckiem a rodzicem
Regularny kontakt z rodzicem i chwile poświęcone tylko na „bycie razem” to niezwykle ważny aspekt rozwoju emocjonalnego dziecka. Jednym z kluczowych elementów budowania więzi, a zwłaszcza atmosfery zaufania, jest wspólne czytanie. Wystarczy, że na ten codzienny rytuał poświęcisz kilkanaście minut każdego wieczora. Pamiętaj, że odkryte przed snem czytanki mogą też posłużyć do rozmowy na ważne tematy związane z emocjami.
Pomagają zrozumieć emocje
Zarówno klasyczne bajki i baśnie, jak również specjalne książki terapeutyczne są pełne historii, których bohaterowie zmagają się z różnymi emocjami – boją się, złoszczą, smucą… Wydarzenia zapisane na ich kartach mogą posłużyć dziecku za dobry przykład tego, jak postępować. Warto, abyś omówił je z przedszkolakiem – tak, by było mu łatwiej wykorzystać te dobre rady w praktyce.
Pokazują, że wyzwania emocjonalne dotyczą wszystkich
Duża liczba zdarzeń, w których ogromną rolę odgrywają emocje, pokazuje dziecku, że ze swoimi zmaganiami nie jest samo, a problemy, które je dotykają, są zupełnie normalne. Maluch uczy się dzięki książkom, jakie zachowania w takich trudnych sytuacjach są pożądane, a jakich powinien się wystrzegać.
Wzmacniają zdolność do empatii
Rozumienie swoich emocji i radzenie sobie z nimi to tylko jeden z aspektów, który wspierają dobrze dobrane lektury. Innym jest rozwój empatii i zachowań prospołecznych – a więc m.in. rozumienia emocji innych i reagowania na nie. Bajkowe historie uczą, jak ważne jest współczucie i pomoc drugiemu człowiekowi oraz dlaczego warto zachowywać się przyjaźnie wobec innych.
Jeśli więc chcesz zapewnić swojemu dziecku prawidłowy rozwój emocjonalny, koniecznie zapewnij mu częsty kontakt z książką. Pamiętaj, że już przedszkolaka możesz zapisać do pobliskiej biblioteki!