Domowy teatr

Książki dostarczają dzieciom nie tylko rozrywki i wiedzy na temat otaczającego świata. Są również znakomitym źródłem inspiracji do kreatywnych zabaw. Jedną z nich jest przygotowanie domowego przedstawienia na podstawie ulubionej lektury. Warto zachęcić swoje dziecko do wyreżyserowania i wystawienia sztuki dla całej rodziny! Sposobów na jej wykonanie jest naprawdę wiele.

Teatr z aktorami

Jeśli twoje dziecko dobrze czuje się w odgrywaniu różnych postaci i lubi występować przed widownią, przygotujcie razem przedstawienie aktorskie. Do wspólnej zabawy twoja pociecha może zaprosić rodzeństwo, kolegów, a nawet rodziców i pozostałych członków rodziny. Wszystko zależy od tego, jak wielu bohaterów występuje w książce, której fabułę chcecie przedstawić na scenie. Po przydzieleniu ról poszczególnym aktorom przygotujcie stroje i rekwizyty, które pozwolą lepiej wczuć się w odgrywane postacie. Kostiumy nie muszą być profesjonalne. Ważne, aby ich przygotowanie dostarczyło wam dobrej zabawy. Zachęć również młodych artystów, aby podczas wystawiania przedstawienia modulowali głosy, naśladowali postacie swoim ruchem, a nawet śpiewali i tańczyli.

 

Teatrzyk lalek

Przygotowanie spektaklu, w którym aktorami będą lalki bądź pacynki to doskonała okazja do świetnej i kreatywnej zabawy. Do wykonania kukiełek można wykorzystać na przykład skarpetki, na których flamastrem narysujemy buzie i ubranie. Sprawdzą się też guziki czy nieużywane ubrania. Twoje dziecko może też narysować postacie na kartce, które następnie wspólnie wytniecie i przykleicie do patyczków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do obsady zaangażować zabawki twojej pociechy, takie jak lalki czy pluszaki. Prostą scenę wykonacie z pudełka po butach, w którym wytniecie dziurę. Przymocowana na sznurku bibuła bądź tkanina może pełnić funkcję kurtyny.

 

Pantomima

Bardzo ciekawą i rozwijającą zabawą jest przygotowanie spektaklu pantomimicznego. Twoja pociecha będzie bowiem musiała zastanowić się, w jaki sposób opowiedzieć historię bez słów, jedynie za pomocą ruchu i gestów (podpowiadamy: wykorzystajcie muzykę podczas przedstawienia). To najłatwiejszy do przygotowania technicznie spektakl – nie wymaga rekwizytów i dużej ilości zaangażowanych w zabawę osób. 

 

Zabawa w domowy teatr to wspaniały sposób na radosne i kreatywne spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Warto zachęcić swoje dziecko do wystawienia spektaklu na podstawie ulubionej książki. Na premierę może zaprosić przyjaciół i członków rodziny. Widownia z pewnością nagrodzi młodego artystę gromkimi brawami.