Jakie książki czytać przedszkolakom?

Dziecko, które idzie do przedszkola, jest ciekawe świata. Interesuje je wszystko, co dzieje się dookoła. Zadaje mnóstwo pytań, rozwijając się z dnia na dzień. Jeśli chcesz wspomóc budowanie kluczowych kompetencji swojej pociechy na tym etapie, a przede wszystkim wzmocnić więź między Wami – w czasie, który spędzacie wspólnie, nie może zabraknąć książek. Jakie wybrać? Oto kilka podpowiedzi.

Chociaż Twoje dziecko prawdopodobnie nie umie jeszcze czytać, w wieku przedszkolnym coraz bardziej interesuje się tajemniczymi znakami obok obrazków w książkach. Może też przez dłuższy czas skoncentrować się na wysłuchiwanych historiach. Dlatego stoi przed Tobą mnóstwo możliwości.

Jak znaleźć idealne książki dla przedszkolaka?

Możliwości są dwie: wizyta w dobrej księgarni dziecięcej (także tej on-line) albo odwiedziny pobliskiej biblioteki. Jeśli zdecydujesz się na opcję numer dwa, możesz liczyć na pomoc obsługi w wyborze odpowiednich publikacji – bibliotekarze doskonale wiedzą, co cieszy się największą popularnością wśród małych czytelników.

O pomoc możesz poprosić również w księgarni lub – jeśli wolisz – po prostu sprawdź listę bestsellerów dla dzieci w wieku Twojego przedszkolaka. Te sugestie pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Nie tylko bajki

Najbardziej oczywistym wyborem dla przedszkolaka są bajki. Możesz sięgnąć zarówno po dobrze znaną klasykę, np. zaadaptowane baśnie H. Ch. Andersena czy Ch. Perrault, jak i po nowsze, bogato ilustrowane publikacje, takie jak „Czarodziejski most” D. Gellner lub „Masło śpi” T. Oziewicz. To jednak nie koniec możliwości. Zwróć uwagę również na:

  1. książki edukacyjne, które są odpowiedzią na wiele dziecięcych pytań, np. o przyrodę – godna polecenia jest np. seria „Niesamowita natura”,
  2. książki interaktywne, np. z serii „Olek i Ada”,
  3. książki do wypełniania,
  4. audiobooki z opowieściami dla dzieci.

Możliwości jest wiele. Zaprezentuj dziecku jak najwięcej z nich i obserwuj jego reakcje. Sprawdź, jakie publikacje podobają mu się bardziej i podążaj tym tropem, oferując kolejne książki. Dzięki temu Twoje dziecko wyrobi nawyk czytelniczy, który zostanie z nim do końca życia.