Książka – czy to dobry pomysł na prezent dla dziecka?

Na urodziny, mikołajki, pierwszy dzień w przedszkolu, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie, a może zupełnie bez okazji? Nie brakuje okoliczności, w których warto wręczyć dziecku prezent. Zastanawiasz się, co wybrać? Książka, choć jest dość klasycznym upominkiem, może się wydawać dość nietypowa – zwłaszcza w świecie nowoczesnych technologii. Nic jednak bardziej mylnego! Zobacz, dlaczego to najbardziej wartościowy prezent, jaki można sobie wyobrazić.

Książka pomoże dziecku złapać czytelniczego bakcyla

Czym skorupka nasiąknie za młodu… to znane przysłowie sprawdza się doskonale w odniesieniu do czytelnictwa. Im wcześniej dziecko zacznie mieć kontakt z książkami, tym bardziej będzie go ciągnęło do magicznego świata literatury w przyszłości. Jeśli więc zdecydujesz się na taki prezent w pierwszych latach jego życia, możesz się spodziewać, że i nastolatek uśmiechnie się szerzej na widok nowego tomu przygód ulubionych bohaterów!

Książka pobudzi wyobraźnię i wspomoże rozwój dziecka

Choć w pierwszych „czytelniczych” latach dziecko w swoich książkowych podróżach będzie potrzebowało przewodnika – opiekuna, który odszyfruje znaczenie kolejnych liter i wyrazów – słuchając bajkowych historii, stworzy sobie w głowie ich własny obraz. Tym sposobem będzie ćwiczyło kreatywność i rozwinie wiele kompetencji poznawczych – m.in. związanych z myśleniem przyczynowo-skutkowym. A to wszystko bez wysiłku i w atmosferze wciągającej zabawy.

Książka pozwala lepiej zrozumieć świat i samego siebie

Historie spisane na kartach książek dla dzieci łączą przyjemne z pożytecznym. Często pod pozorem lekkiej, bajkowej opowieści kryje się wyjaśnienie dla kluczowych wyzwań emocjonalnych i społecznych, z jakimi zmaga się młody człowiek. Jak radzić sobie z nieśmiałością? W jaki sposób zareagować na złe zachowanie innych? Dlaczego należy szanować starszych? Te i wiele innych spraw wyjaśnisz dziecku właśnie dzięki lekturom dobranym do jego wieku.

Pamiętaj: na pierwszy kontakt z książką nigdy nie jest za wcześnie. Już w pierwszych miesiącach życia możesz sięgnąć po bajecznie kolorowe, sensoryczne publikacje – tak, aby zaciekawić pociechę i oswoić ją z książkami w ogóle. A później przed Tobą i dzieckiem otworem stanie świat ilustrowanych historii, których wspólne czytanie stanie się szansą na poszerzanie horyzontów i wzmacnianie rodzinnych więzi.