Przedszkolak w bibliotece? Zapisz swoje dziecko

Myślisz, że biblioteka ma coś do zaoferowania wyłącznie dzieciom, które już dobrze radzą sobie z czytaniem i samodzielnie sięgają po historie ulubionych bohaterów? Niekoniecznie. Zwłaszcza, że współczesna biblioteka jest miejscem, które proponuje znacznie więcej niż niekończące się regały z tomami wciągających historii. Dlaczego warto do niej zapisać już przedszkolaka?

Z czym kojarzy Ci się biblioteka? Z zakurzonymi, podniszczonymi książkami, papierowymi katalogami i absolutną ciszą, której pod żadnym pozorem nie można zakłócić? Takie miejsca już dawno odeszły do historii, a ich miejsce zajmują nowoczesne mediateki, które mają wiele do zaoferowania również najmłodszym czytelnikom.

Nowoczesna biblioteka dla przedszkolaka – co tam na niego czeka?

Nowoczesna dziecięca biblioteka nie jest tym samym, co kilka dekad temu. To miejsce spotkań i dobrej zabawy. Przestrzeń, w której dziecko może rozwijać swoją kreatywność, pobawić się z rówieśnikami w ciekawy sposób, a przy okazji złapać czytelniczego bakcyla.

Dzieci w bibliotece:

  1. mogą uczestniczyć w różnych, inspirujących eventach – np. słuchać najciekawszych bajek czytanych przez znane osobistości,
  2. miło spędzą czas na zabawie – np. wykonując prace plastyczne, grając z rówieśnikami w gry planszowe, układając klocki, a nawet biorąc udział w karaoke czy korzystając za darmo z Internetu,

nie muszą jeszcze umieć czytać – dla tych, które odwiedzają mediateki pod opieką rodziców, są przygotowane również np. kreskówki i bajki do wypożyczenia na DVD, książki obrazkowe oraz wiele innych angażujących multimediów.

Zapisz przedszkolaka do biblioteki!

Twoja pociecha może otrzymać kartę biblioteczną już w pierwszych latach życia. Członkostwo i uczestnictwo w rozmaitych eventach bibliotecznych są oczywiście bezpłatne. Dlaczego warto?

  1. Twoje dziecko już od najmłodszych lat będzie miało stały kontakt z kulturą, a książki staną się nieodzownym elementem jego życia. Dzięki temu z chęcią sięgnie nie tylko po lektury obowiązkowe, ale i samodzielnie zacznie poszerzać horyzonty literackie – zyskując dzięki temu cenną wiedzę, umiejętności i otwarty umysł.
  2. Już samo posiadanie karty bibliotecznej może być powodem do dumy – zwłaszcza, gdy będzie się ona zapełniała kolejnymi wypożyczonymi pozycjami. Ich „kolekcjonowanie” może stać się motywującym wyzwaniem.
  3. Dziecko zyska dostęp do wielu nietypowych eventów oraz pozna nowych przyjaciół – takich, z którymi ciekawie spędzi czas nie tylko na bibliotecznych zabawach.

Dziecko, które rozpocznie uczęszczanie do biblioteki już w przedszkolu, w wieku szkolnym i jako dorosły człowiek będzie się tam czuło jak ryba w wodzie. Dzięki temu w pełni wykorzysta potencjał, jaki drzemie w tych nowoczesnych instytucjach kultury.