Józef Wilkoń i Instytut Książki w małopolskiej odsłonie Ojców i Dziatek [relacja i zdjęcia]

W sobotę 22. sierpnia w ramach Międzypokoleniowego Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki mistrz polskiej ilustracji dziecięcej Józef Wilkoń spotkał się z dziećmi na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu (pod charakterystyczną kwadratową basztą, zwaną złodziejską). Tam, podczas warsztatów plastycznych, mistrz malował razem z dziećmi konie, tak charakterystyczne dla jego twórczości. Warsztaty  zostały zorganizowane przez Instytut Książki, Zamek Królewski na Wawelu oraz Fundację Czas Dzieci.

Po warsztatach odbyła się oficjalna premiera  filmu „Za drzwiami wyobraźni. Józef Wilkoń” w reżyserii Anny Jowity Ciołkiewicz. Merytoryczną dyskusję po projekcji filmu poprowadziła Barbara Gawryluk.

Podczas wydarzenia Instytut Książki przekonywał rodziców, że warto czytać dzieciom i z dziećmi w każdym wieku, i zachęcał do udziału w projekcie „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach którego w około 8 tys. bibliotek publicznych w Polsce każdy przedszkolak może odebrać wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą – w tym książkę „Pierwsze czytanki dla…” zilustrowaną przez Józefa Wilkonia.

W ramach festiwalu „Ojce i dziatki” w Bibliotece Publicznej w Wieliczce do 3 września można również obejrzeć wystawę „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim” z ilustracjami pochodzącymi z książki „Pierwsze czytanki dla…”.

Fundacja zrealizowała również wystawę plenerową, którą do 5 września można obejrzeć w okolicach Bunkra Sztuki. Wystawa plenerowa „Pawie pióra” Józef Wilkoń została dofinansowana z Urzędu Marszałkowskiego Miasta Krakowa w ramach projektu „Mecenas Małopolski 2020”.

.