Audiobooki stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Dlaczego? Najważniejszym powodem jest swoboda, z jaką można sięgać po teksty kultury w dowolnej chwili – np. w drodze do pracy czy podczas porannego joggingu. Co jednak z książkami do słuchania dla dzieci? Czy to równie dobre rozwiązanie jak audiobooki dla dorosłych odbiorców? Poznaj plusy i minusy tego rozwiązania.
Na początek najważniejsze: zaznajamianie dziecka z książkami już od pierwszych lat życia to dobry pomysł bez względu na formę kontaktu z literaturą. Wciągające, bajkowe historie zamknięte na książkowych kartach oswajają otaczający świat, pozwalają go lepiej zrozumieć, a przy okazji pobudzają wyobraźnię. Warto jednak zadać sobie pytanie o to, czy większą wartość mają książki „papierowe”, czy te do słuchania?
Książki tradycyjne – z myślą o budowaniu więzi
Oczywistym jest, że dziecko w pierwszych latach swojego życia nie czyta samodzielnie, a oddaje się lekturze w towarzystwie rodzica, dziadków lub innego opiekuna. Wsłuchuje się w głos dobrze sobie znanej osoby, odkrywając znaczenie kolejnych kart historii.
Jednocześnie młody człowiek ma bezpośredni kontakt z „żywą” książką – może przewracać kolejne karty historii, oglądać obrazki, dotknąć papieru, a także, o ile to publikacja sensoryczna, odkryć nowe faktury czy dźwięki. Buduje więc więzi na dwa sposoby:
- z jednej strony – z bliską osobą, która staje się jego przewodnikiem po świecie literatury; relacje między nimi zacieśniają się,
- z drugiej strony – z książkami jako takimi; trzymanie wybranego tomu w dłoniach staje się dla niego czymś naturalnym.
Książki do słuchania pobudzają wyobraźnię
Moc zalet płynących z tradycyjnego kontaktu z książką „do czytania” nie przyćmiewa atutów audiobooków dla dzieci. Po książki do słuchania dedykowane najmłodszym warto sięgnąć, ponieważ:
- pozwalają młodemu człowiekowi samodzielnie wyobrazić sobie, jak wygląda usłyszana historia – nie ma pomocy w postaci ilustracji,
- ich słuchanie wzmacnia kompetencje poznawcze, m.in. związane z pamięcią krótkotrwałą czy myśleniem przyczynowo-skutkowym,
- są nagrywane przez profesjonalnych aktorów, którzy w niezwykle żywiołowy sposób przekazują opowieść, np. modulując głos tak, aby każda z postaci brzmiała inaczej,
- ułatwiają dziecku zasypianie – rodzic może włączyć bajkę, a sam skupić się na byciu z dzieckiem,
- mogą zająć dziecko np. podczas podróży samochodem czy stanowić ciekawe tło do innej zabawy.
Wniosek? Zaproś dziecko do bajkowego świata na wiele sposobów – tak, aby zapewnić mu częsty kontakt z literackimi opowieściami. Dzięki temu zagwarantujesz mu wszechstronny i harmonijny rozwój.