„Mała książka – wielki człowiek” na konferencji „Ciążowe ABC” [relacja i zdjęcia]

W minioną sobotę w Bydgoszczy odbyła się konferencja ginekologiczna „Ciążowe ABC” skierowana do kobiet ciężarnych i planujących potomstwo, w której pracownicy Instytut Książki przybliżyli uczestniczkom kampanię „Mała książka – wielki człowiek” i pożytki płynące z czytania dzieciom.

Wśród wielu interesujących i przydatnych wykładów mających pomóc młodym mamom jak najlepiej znieść czas ciąży i połogu, nie zabrakło też miejsca na przypomnienie, jak ważne dla prawidłowego rozwoju małego dziecka i zbudowania więzi z rodzicem jest wspólne czytanie już od narodzin.

W prezentacji Instytut Książki przekonywaliśmy, że na codzienne wspólne czytanie nigdy nie jest za wcześnie, ponieważ każdy rodzic, który stara się zadbać o prawidłowy rozwój zdrowia dziecka, powinien także zatroszczyć się o kształtowanie jego umiejętności komunikacyjnych, społecznych i emocjonalnych, czemu bardzo sprzyja czytanie.
Uczestnikom konferencji opowiedzieliśmy o wyjątkowej roli czytania w rozwoju najmłodszych, budowaniu trwałych więzi rodzinnych, poczucia bezpieczeństwa i bliskości podczas wspólnej lektury, a także o tym, jak książki mogą rozwijać nowe kompetencje na różnych etapach rozwoju dziecka. Przybliżyliśmy też ideę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” oraz towarzyszących jej projektów bookstartowych dla nowo narodzonych dzieci i przedszkolaków. Zachęcaliśmy również do dołączenia do facebookowej grupy „Mała książka – wielki człowiek”, liczącej już ponad 3 tysiące członków, którzy na co dzień doradzają sobie, jakie książki dla dzieci warto wybrać.

W loterii przygotowanej przez organizatorów wydarzenia przyszłe mamy miały szansę wygrać nasze książki „Pierwsze wiersze dla…”. Te, którym nie udało się otrzymać nagrody, z pewnością dostaną „Wyprawkę Czytelniczą” od Instytutu Książki tuż po porodzie w jednym z 360 szpitali w Polsce, w których realizujemy nasz projekt.

fot. Grzegorz Grzesk

fot. IK