Na oddziały położnicze w całej Polsce trafi 360 tysięcy książek z wierszami dla dzieci

Do połowy 2019 r. na oddziałach położniczych w całym kraju zostanie rozdanych 360 tysięcy książek z wierszami dla dzieci. W publikacji Instytutu Książki Pierwsze wiersze dla… znalazły się utwory m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Joanny Papuzińskiej czy Ludwika Jerzego Kerna.

Zdajemy sobie sprawę jako Instytut Książki, że czytanie i przygoda z czytaniem rozpoczyna się tak naprawdę od kołyski i chcemy z jednej strony zachęcić rodziców do tego, żeby czytali dzieciom, ale z drugiej też rozwijali relacje rodzinne, bo tak naprawdę głośne czytanie w rodzinie powoduje to, że ludzie zbliżają się do siebie. Wiemy, że dla rodziców bardzo ważne jest nawiązywanie relacji z dziećmi, jest także bardzo wiele sposobów na to, a jednym z nich jest właśnie czytanie

– wskazała w rozmowie z PAP koordynatorka kampanii Katarzyna Kucik.

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski zaznaczył, że „nie jest to działanie o charakterze jednorazowym, ale przedsięwzięcie długofalowe, obliczone na lata”.

Książki Pierwsze wiersze dla…, które od 2017 r. rozdajemy najmłodszym dzieciom w szpitalach, to pierwszy element większej całości. Pracujemy właśnie nad jej dalszymi etapami. To rodzaj pracy organicznej, którą chcemy kontynuować i poszerzać, aby nawyk czytania od najmłodszych lat zaprocentował w dorosłym życiu tych dzieci

– podkreślił Jaworski.

Kucik poinformowała, że młodzi rodzice otrzymują książkę Pierwsze wiersze dla… wraz z broszurą przedstawiającą korzyści płynące z czytania dzieciom na różnych etapach jego życia, w ramach wyprawki szpitalnej. Taki pakiet czytelniczy rodzice otrzymują za darmo.

Na pytanie, z iloma szpitalami Instytut nawiązał współpracę, odpowiedziała: „na ten moment na naszej liście znajduje się 360 placówek, jednak chcemy docelowo objąć tym projektem wszystkie zainteresowane szpitale. Oczywiście tych, do których książki jeszcze nie trafiły zachęcamy do kontaktu”.

W ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu 2017 r. do 360 szpitali trafiło 100 tys. Wyprawek czytelniczych dla najmłodszych.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. „Czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery” – podkreśla Instytut.

Akcja jest częścią kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki, a dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

(PAP; Katarzyna Krzykowska)