Choć książki zapraszają przede wszystkim do świata słowa pisanego, nie można zapomnieć o drugiej stronie medalu, czyli ilustracjach. Są szczególnie ważne w publikacjach przeznaczonych dla młodego czytelnika. Przedszkolak, który jeszcze nie rozszyfrował świata liter i wyrazów, przede wszystkim na nie zwraca uwagę. To dlatego książki obrazkowe powinny się stać ważnym elementem jego życia. Zastanawiasz się, jakie tytuły wybrać? Oto kilka pomysłów, które mogą posłużyć jako inspiracja.
„Rok w lesie”, Emilia Dziubak
Fenomenalna książka o tematyce przyrodniczej, która poprzez ilustracje objaśnia dzieciom, jakie zmiany zachodzą w lesie na przestrzeni kolejnych miesięcy. Publikacja zawiera krótkie wprowadzenie tekstowe (do przeczytania z rodzicem) oraz 12 dużych ilustracji prezentujących las w kolejnych miesiącach. Pokazują one, co dzieje się z roślinami i zwierzętami na przestrzeni całego roku. Dziecko może porównywać ze sobą bardzo szczegółowe obrazki, za każdym razem odkrywając coś nowego.
„Opowiem ci mamo. Co robią koty?”, Nikola Kucharska
Zabawna książka obrazkowa, która, zgodnie z tytułem, opowiada o życiu kotów. Dziecko doskonale się bawi, poznając kolejne kocie pozycje odpoczynku, ich sekretny świat, a także anatomię. Publikacja sprawdzi się zarówno dla młodszych przedszkolaków – zwłaszcza jej bardziej ilustrowane, a mniej „pisane” karty – jak i starszych dzieci, które stawiają pierwsze kroki w świecie czytania. Pewne jest jedno: ubaw będzie miała cała rodzina!
„Nad morzem”, Germano Zullo & Albertine
Bohaterami tej książki obrazkowej są m.in. superbohater, mały chłopiec, ośmiornica, myszka podróżniczka, a nawet zagubione ufoludki. Na każdej z 14 kart przeżywają inne przygody – na plaży, w wodzie, w kurorcie, naleśnikarni, lunaparku czy muzeum. Dziecko może wielokrotnie śledzić każdą z kart, podążając za konkretnym bohaterem. To zabawa już dla 2-3 latka, która wciągnie na długi czas!
W tej serii pojawiły się również inne publikacje – np. „W górach”.
„Pora na potwora”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy
To wyjątkowa książka-układanka, która składa się z trzech modułów. Zadaniem dziecka jest ułożenie własnego „potwora”. Głowa kota, tułów osy i ogon węża? Nie ma problemu. A gdy młody czytelnik złoży jedno prawdziwe zwierzę w całość, na przeciwległej stronie w całość złożą się też litery tworzące jego nazwę. Zabawa z tą książką może więc pobudzać kreatywność, wywołać mnóstwo śmiechu, a przy okazji nauczy stawiać pierwsze kroki w świecie czytelniczym.
Oczywiście to tylko kilka propozycji, bo liczba książek obrazkowych dostępnych w księgarniach i bibliotekach jest ogromna. Pewne jest jedno: warto po nie sięgać!