Nowy cykl Instytutu Książki: #czytajnazdrowie

Drodzy Czytelnicy, abyście mogli oderwać się choć na chwilę od trosk związanych z pandemią koronawirusa, uruchamiamy dla Was nowy cykl: #czytajnazdrowie. Będziemy w nim regularnie publikować informacje o najciekawszych inicjatywach czytelniczych przygotowanych przez biblioteki z myślą o czasie spędzanym w domu.

Nasz cykl rozpoczynamy od poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, która ma dla czytelników wyjątkowo bogaty program.

Jeszcze w marcu będzie można wziąć udział w trzech spotkaniach i prelekcjach w sieci:

1. Spotkanie online z mieszkania-pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny

Wspólnie przyjrzymy się losom tej nietuzinkowej kobiety, która skrywała wiele sekretów. Iłła jest postacią fascynującą z wielu powodów. Była urzędnikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sekretarzem Ministra Spraw Wojskowych – Józefa Piłsudskiego, ale oprócz tego cenioną w środowisku pisarką i tłumaczką, która mogła pochwalić się znajomością co najmniej sześciu języków obcych. Jej życie przypadło na burzliwe czasy – była świadkiem najtrudniejszych momentów w polskiej historii. Prywatnie zmagała się z piętnem nieślubnego dziecka, trudnym dzieciństwem oraz skomplikowanymi relacjami z siostrą. O swoim mieszkaniu w Poznaniu mówiła, że czuje się tutaj jak na wygnaniu, ale jednocześnie musiała przyznać, że było to jedyne miasto, które zaoferowało jej dom, a w nim odnalazła spokój i stabilizację.

25 marca (środa), godz. 16.00

https://www.facebook.com/mieszkaniepracownia.kazimieryillakowiczowny/

2. „Kobiety w życiu Sienkiewicza” – oprowadzanie kuratorskie online po wystawie czasowej „Trójkąty miłosne u Sienkiewicza. Odsłona I – Pan Wołodyjowski”

W życiu pisarza było wiele ważnych kobiet. Wśród nich matka Stefania, dla której podjął studia medyczne, dwie całkowicie odmienne teściowe: Wanda Szetkiewiczowa i Helena Wołodkowiczowa, szwagierka Jadwiga, która przez lata była jego najbliższą przyjaciółką oraz córka Jadwiga. Były też kobiety, które pokochał: narzeczone i żony. Podczas spotkania online usłyszymy nie tylko historię o miłości, ale również o innych relacjach, jakie łączyły pisarza z kobietami.

28 marca 2020 (sobota), godz. 13.00

https://www.facebook.com/muzeumliterackie.henrykasienkiewicza

3. Wielkanoc na Wileńszczyźnie, czyli o tym, czy świąteczne tradycje znają granice. Wykład online

Wielkanoc w każdym domu jest podobna i inna zarazem. A czy tradycje wielkanocne są jak państwa i mają granice? Czy może przenikają się i łączą nas niezależnie od tego, w jakim kraju mieszkamy i jakim językiem mówimy? Zapraszamy na wykład na żywo online, podczas którego przekonamy się, czy Święta Wielkanocne w okolicach Wilna wyglądają tak, jak w Polsce, czy może zupełnie inaczej.

31 marca 2020 (wtorek), godz. 16:00

https://www.facebook.com/mieszkaniepracownia.kazimieryillakowiczowny/

Ponadto od 12 marca Biblioteka Raczyńskich przygotowuje dla wszystkich czytelników podcast, w którym znajdziemy dwa cykle: „Co czyta Poznań” oraz „Kanon lektur nieczytanych” (są one dostępne na stronie bibliotekiYouTubieSpotify i SoundCloudzie), a w weekend uruchomiony został także youtubowy cykl czytanek dla dzieci „Braczytanki” (dostępny tutaj).

Zachęcamy także do śledzenia Biblioteki Raczyńskich na Facebooku i do odwiedzania jej strony internetowej, gdzie z pewnością pojawiać się będą kolejne wydarzenia, w których będzie można wziąć udział przez sieć.

Czytaj na zdrowie!