Kampania społeczna Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.
Wierzymy, że czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko nauczy się samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, rozbudzają wyobraźnię i zakorzeniają je w kulturze. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu dziecku, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.
Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której od grudnia 2017 roku młodzi rodzice na oddziałach położniczych dostają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę przeznaczoną pod względem formy i treści dla dzieci w wieku 0–3 lata oraz broszurę informacyjną dla opiekunów, ukazującą nieocenioną rolę książek w rozwoju ich dziecka. Miesięcznie blisko 30 tys. rodziców nowo narodzonych dzieci w ponad 90% szpitali w Polsce otrzymuje Wyprawkę Czytelniczą od Instytutu Książki.
Drugim etapem kampanii jest akcja skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców, których chcemy zachęcić do regularnego odwiedzania bibliotek i codziennego, wspólnego czytania. Przedszkolak, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzymuje w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każde wypożyczenie minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik dostaje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Wyprawkę Czytelniczą dla przedszkolaka można odebrać w blisko 7 tys. bibliotek w całej Polsce.
Trzeci etap kampanii został przygotowany z myślą o wszystkich dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Dzięki przygotowanej specjalnie dla nich książce chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Tworząc nasze książki dla niemowląt, przedszkolaków i pierwszoklasistów, ogromną wagę przykładamy do ich pięknej szaty graficznej, tworzonej przez najwybitniejszych twórców ilustracji dla dzieci. Chcemy pokazywać najmłodszym i ich rodzicom, że czytać można też obrazy, które w wyjątkowy sposób przemawiają do odbiorcy i pomagają mu zgłębiać tajniki czytania.
Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” obecna jest w mediach tradycyjnych i społecznościowych, w przestrzeni miejskiej, a także podczas licznych wydarzeń skierowanych do dzieci i ich opiekunów.
Projekt jest częścią międzynarodowej sieci EURead oraz Global Network for Early Years Bookgifting.
Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów w mediach społecznościowych.
Zachęcamy również do dołączenia na Facebooku do grupy dyskusyjnej „Mała książka – wielki człowiek”, która liczy już kilka tysięcy członków. Znajdziecie tam wiele czytelniczych porad i inspiracji oraz poznacie innych miłośników książek dla dzieci.
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.