Trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów zostają przekazane do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, które mają oddziały klas pierwszych.
Wyprawka Czytelnicza
- Książka Wnuczka antykwariusza autorstwa Justyny Bednarek, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Emilii Dziubak
- Broszura Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem – poradnik dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania i wykorzystywać moc płynącą z książek.
Projekt jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów. Instytut Książki pokrywa również koszty wysyłki wszystkich materiałów. Szkoły nie muszą zgłaszać swojego udziału w projekcie, nie są również zobowiązane do przesyłania raportów z realizacji projektu.
Zasady realizacji projektu:
- Każda szkoła podstawowa otrzymuje nieodpłatnie Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książka Wnuczka antykwariusza oraz broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem. W 2024 r. dystrybucja Wyprawek rozpocznie się 14 października i potrwa do 15 grudnia.
- Szkoła odpowiada za przekazanie pierwszoklasistom Wyprawek Czytelniczych w wybrany przez siebie sposób, np. podczas pasowania na ucznia lub podczas pierwszej wizyty w bibliotece. Zwracam się z prośbą, aby w miarę możliwości przekazanie Wyprawek pierwszoklasistom miało uroczysty charakter.
- Chcesz by wręczenie książek było dla dzieci niezapomnianym przeżyciem? Skorzystaj z naszych wskazówek!
Czytanie w wieku 7-9 lat
- ułatwia przyswajanie wiedzy i naukę w szkole
- pozwala rozwijać zainteresowania i zaspokajać ciekawość dziecka
- wzbogaca słownictwo i umiejętność swobodnego wypowiadania się
- wzmacnia relację rodzica z dzieckiem
- kształtuje wrażliwość emocjonalną
- rozwija osobowość i poczucie własnej wartości
- pomaga zrozumieć siebie i innych ludzi