Zachwycają się nimi jednakowo krytycy sztuki i małe dzieci. Mowa o ilustratorach naszych ukochanych historii z dzieciństwa. Mały książę, Kubuś Puchatek, wiersze Brzechwy – kto z nas nie przypomina sobie choćby jednego rysunku z tych książek?
Wypracowany przez lata pracy artystyczny kunszt i prawdziwie dziecięce spojrzenie na świat… Czyja ręka kryje się za ilustracjami, które nieraz pamiętamy przez całe życie? Zobacz nasze zestawienie 6 twórców, których rysunki podbiły świat naszej wyobraźni.
Paweł Pawlak i Ewa Kozyra-Pawlak
Paweł Pawlak jest wymieniany w gronie 75 najlepszych ilustratorów na świecie. Współpracuje z wydawcami z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Korei i Kanady. Ewa Kozyra-Pawlak ma na koncie wiele publikacji, a słynie z oryginalnej techniki wyszywania ilustracji, które później przenosi do komputera. W duecie państwo Pawlak zilustrowali wydany przez Instytut Książki tomik Pierwsze wiersze dla…, który od zeszłego roku jest rozdawany młodym rodzicom na oddziałach położniczych większości szpitali w kraju.
Józef Wilkoń
Malarz, grafik, scenograf. Autor niezliczonych wystaw i publikacji. Nie bez przyczyny to nazwisko pojawia się w naszym zestawieniu. Być może już wkrótce artysta rozpocznie prace nad kolejną serią ilustracji do pewnej książki. Na razie nic nie mówimy, żeby nie zapeszać.
(Józef Wilkoń, Wilczek)
Beatrix Potter
Brytyjska pisarka i ilustratorka stworzyła postać królika (The Rabbit), który doczekał się całych serii wydawniczych. Do dzisiaj jest tak lubiana, że poświęcono jej filmową biografię. W jej rolę wcieliła się sama Bridget Jones, czyli Renée Zellweger. Chcecie dowiedzieć się więcej? Obejrzyjcie film Miss Potter, a jeszcze lepiej poszukajcie którejś z jej książek.
Antoine de Saint-Exupéry
Myśleliście, że jest „tylko” pisarzem, twórcą ukochanego przez dzieci i dorosłych na całym świecie Małego księcia? A tu zaskoczenie! Rysunek węża, który połknął kapelusz, tudzież słonia, i inne pojawiające się w książce ilustracje także wyszły spod jego ręki.
Edward Lutczyn
Tak, tak – kojarzymy go głównie z satyrą, jako twórcę żartobliwych rysunków, jakie pojawiały się regularnie w gazetach. Jednak nie każdy wie, że Lutczyn malował także dla dzieci. Czy trafiła kiedyś w wasze ręce książka edukacyjna Nie wierzcie w bociany z ilustracjami jego autorstwa? Gorąco polecamy i to nie tylko dzieciom!
Ernest Howard Shephard
Nie znacie tego nazwiska? Ale czarno-białe rysunki Kłapouchego, Krzysia czy Kubusia Puchatka już tak. No właśnie. Poznajcie nazwisko ich autora. Brytyjski plastyk zilustrował dziesiątki książek dla dzieci, ale z tej jednej jest chyba najbardziej znany.
(Reprodukcja pochodzi z katalogu domu aukcyjnego Sotheby’s w Londynie)