Trzy dowody na to, że czytanie to zabawa, która uczy

Mali chłopcy mówią, że zostaną strażakiem lub poszukiwaczem skarbów. Dziewczynki często chcą być lekarką lub tancerką. Skąd biorą inspirację? Jak rozwijają swoje zainteresowania?  Dlaczego wspólne czytanie jest ważne dla rozwoju dziecka i co tak naprawdę daje dziecku literatura? Prezentujemy zestawienie trzech niepodważalnych korzyści płynących z dziecięcej miłości do książek.

1. Rozwija wyobraźnię i wzbudza ciekawość świata

Nawet najpiękniejszy film animowany lub gra komputerowa nie zastąpi książki w rozwoju wyobraźni dziecka. Dlaczego? Gdy maluch patrzy na ekran, ma wszystko „podane na tacy”, lecz gdy słucha opowieści lub sam już czyta, musi zastanowić się, co słyszy, i „namalować w głowie” obrazy, które zawarto w tekście. Innymi słowy, jak wygląda Myszka Mickey wiemy wszyscy, ale Szklana Góra dla każdego może wyglądać inaczej. Badania potwierdzają, że osoby, które dużo czytają, są bardziej kreatywne i osiągają wyższe wyniki w testach na inteligencję.

2. Pozwala poznawać siebie

Historie książkowych bohaterów pozwalają spojrzeć na siebie z innej perspektywy. W jaki sposób? Dziecko zaczyna dostrzegać podobieństwa i różnice między perypetiami postaci z książek a własnymi doświadczeniami. W bezpiecznym otoczeniu rodziny uczy się własnych reakcji i radzenia sobie z emocjami. Buduje swoją tożsamość. Nie bez powodu, będąc „w gościach”, wiele osób ma zwyczaj zaglądania na półki z książkami właścicieli. To, co czytamy, w końcu coś mówi o tym, jacy jesteśmy, prawda?

3. Jest źródłem inspiracji

Książka dla dzieci to nie tylko barwne postaci. Niesamowite krainy, fascynujące przygody oraz – co szczególnie ważne – piękne ilustracje.  Wszystko to może być kanwą do stworzenia rysunku, opowieści lub przełożyć się na przyszłe marzenia młodego czytelnika. Ciekawe hobby bohatera opowiadania – czemu nie spróbować? Magiczny świat za górami, za lasami – może wykorzystać go w zabawie? Odległe wojaże – czy jest szansa, że wydarzą się naprawdę? Nigdy nie wiesz, dokąd poniesie dziecko literatura, ale chyba warto się przekonać.

 

Powodów, dla których warto czytać, jest wiele. Dlaczego podkreślamy właśnie te trzy? Bo naszym zdaniem ciekawe świata, wychowane w rodzinnej atmosferze dziecko, które nie boi się słuchać siebie i podążać za inspiracją, ma szanse na szczęśliwe życie.

 

Szukasz dobrych książek dla dziecka? Zajrzyj do naszej listy !