Ogłoszenie laureatów programu „CZYTAMY rodzinne historie”

grafika informująca o laureatach programu „CZYTAMY rodzinne historie”

Nadszedł czas, aby uroczystym akcentem zakończyć ponad trzymiesięczny program „CZYTAMY rodzinne historie” zrealizowany przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Do udziału w zabawie zaprosiliśmy nauczycielki i nauczycieli prowadzących pierwsze klasy oraz szkolne bibliotekarki i bibliotekarzy pracujących na co dzień z dziećmi rozpoczynającymi edukację w szkołach podstawowych.

Czytamy „Wnuczkę antykwariusza”

Program inspirowany była książka „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek i Emilii Dziubak, która w ramach Wyprawki Czytelniczej trafiła w tym roku szkolnym do każdej pierwszoklasistki i każdego pierwszoklasisty w Polsce. To wzruszająca opowieść o 11-letniej Gabrysi, która spędza wakacje u dziadka prowadzącego antykwariat i razem z nim odkrywa rodzinne historie zapisane w pozoru zwyczajnych przedmiotach. Przygody bohaterki mają zachęcić młodych czytelników i czytelniczki, ale też ich najbliższych do spędzania czasu razem, uważnego odkrywania własnych korzeni i pamiętania o przodkach.

Posumowanie programu

Program „CZYTAMY rodzinne historie” składał się z dwóch etapów. W pierwszym młodzi czytelnicy i czytelniczki razem ze szkolnym koordynatorem realizowali warsztaty wokół książki, wykorzystując nasze materiały edukacyjne i motywacyjne. Do wspólnej zabawy zgłosiło się aż 918 grup!

Jeśli drużyna zrealizowała co najmniej 4 z 9 zaproponowanych przez nas scenariuszy, mogła wziąć udział w drugim etapie programu, czyli konkursie. Dostaliśmy 223 prace dokumentujące przeprowadzone warsztaty, a przede wszystkim radość uczestniczek i uczestników z odkrywania pasji czytelniczej.

Laureaci konkursu

Wybór najlepszych dziesięciu okazał się niezwykle trudny i sprawił nam nie lada wyzwanie.

Z wielką radością ogłaszamy 10 zwycięskich szkół, które otrzymają zestawy książek dla grupy konkursowej oraz gadżety literackie dla jej uczestników.

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku
  • Szkoła Podstawowa im. bł. Ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Uszwi
  • Szkoła Podstawowa w Kamionnie
  • Szkoła Podstawowa nr 3 w Polkowicach
  • Szkoła Podstawowa w Wójcinie
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Korczaka w Czeladzi
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Kątach Wrocławskich
  • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
  • Szkoła Podstawowa im. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Drawskim Młynie

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a szkolnym koordynatorkom i koordynatorom serdecznie dziękujemy za udział w programie.