Polska na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii

Dziś rozpoczynają się Bologna Children’s Book Fair, największe międzynarodowe targi książek dla dzieci. Tytuły dla dzieci pokazuje tam blisko 1400 wystawców z całego świata; targi corocznie odwiedza ponad 26 000 osób. To już 55. edycja tych targów, gościem honorowym są w tym roku Chiny.

 

Stoiska kolektywne w Bolonii organizuje wiele krajów, miedzy innymi Polska. Polską prezentację  tradycyjnie już przygotowuje Instytut Książki. W tym roku swoje tytuły pokazuje u nas rekordowa liczba 28 wystawców specjalizujących się w książkach dla dzieci. Są wśród nich zasłużone oficyny wydawnicze, jak Nasza Księgarnia czy Media Rodzina, jak i te najmniejsze – na przykład wydawnictwo Wolno. Prezentujemy też książki wyróżnione i nagrodzone w konkursie „Książka roku” organizowanym przez polską sekcję IBBY.  Wystawie towarzyszy folder informujący o nagrodach, zaprojektowany przez Annę Niemierko, jedną z tegorocznych laureatek nagrody.

Jak co roku w Bolonii, mamy powody do świętowania – wyróżnienia Bologna Ragazzi Award 2018 odbierają Magdalena Kłos-Podsiadło (wydawnictwo Wytwórnia) i Dorota Hartwich (wydawnictwo Format) – oraz ich autorki: Madalena Matoso za „Wytwórnik górą!” i Joanna Concejo za ”Zagubioną duszę”, kunsztownie zilustrowane opowiadanie Olgi Tokarczuk. Mamy też nominację do BOP – Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year – w tym roku nominowane jest wydawnictwo Dwie Siostry. Tradycyjnie w trakcie bolońskich targów ogłaszani są także laureaci Nagrody Hansa Christiana Andersena, nazywanej „Małym Noblem” – na shortliście, wśród ilustratorów z Argentyny, Austrii, Chin, Rosji, Szwajcarii i Rosji znalazła się w tym roku jedna z najlepszych polskich ilustratorek, Iwona Chmielewska.

Targi potrwają do czwartku 29 marca.