Skarby do odkrycia w bibliotece

Dzieci w wieku przedszkolnym to prawdziwi odkrywcy – zadają mnóstwo pytań, rozwijają zdolności poznawcze, w przedszkolu nabywają nowe i różnorodne umiejętności, poszerzają swoje słownictwo, coraz lepiej rozpoznają i nazywają emocje – swoje i innych, zawierają znajomości z rówieśnikami. To czas dynamicznego rozwoju dziecka na wielu obszarach, w którym towarzyszą i pomagają mu najbliżsi i nauczyciele, pokazując jak wspaniale jest eksplorować otaczający nas świat. Bezcenne skarby do odnalezienia czekają na dziecko także w pobliskiej bibliotece – przekonajcie się, dlaczego!

Księgozbiór dziecięcy

Tyle niezapomnianych przygód można przeżyć z literackimi bohaterami, tyle niezwykłych miejsc odwiedzić, śmiać się i wzruszać – a wszystko to dzięki książkom wypożyczonym z bibliotecznych półek. Wspólna lektura może sprawiać najmłodszym i ich rodzicom wielką frajdę, być dla nich szczególnym czasem, kiedy są razem, dają ponieść się swojej wyobraźni, na chwilkę zapominając o otaczającym ich świecie i codziennych problemach. Książki to też doskonali pomocnicy w poszerzaniu dziecięcej wiedzy o świecie i rozwijaniu zainteresowań – na rynku książki nie brakuje dziś świetnie opracowanych książek edukacyjnych, które odpowiedzą na niemal każde pytania dziecka. W obszernych zbiorach bibliotecznych znajdziemy książki tak różne, jak różne są dzieci – dzięki czemu łatwo możemy zapoznać się z wieloma tytułami, sprawdzać, co dziecko lubi czytać najbardziej, co go interesuje i inspiruje, w końcu, jak rozwija się jego literacki gust. Wizyty w bibliotece to też świetna okazja, żeby ćwiczyć z dzieckiem podejmowanie wyborów, ale też branie odpowiedzialności za pożyczoną książkę, o którą trzeba dbać i oddać w jak najlepszym stanie – to umiejętności, które w przyszłości nie raz przydadzą się dziecku.

Bibliotekarz

Zawsze, gdy jesteśmy w nowym czy nieznanym nam miejscu, dobrze jest mieć przewodnika – który po nim oprowadzi i o nim opowie, pokaże tajne zakamarki. Zatem jeśli tylko odwiedzicie bibliotekę, nie zawahajcie się porozmawiać z bibliotekarzem – pytajcie, radźcie się! Bibliotekarze mają ogromną wiedze o książkach i praktykach czytelniczych, którą z pewnością chętnie się z wami podzielą. Dzięki ciepłej relacji dziecka z bibliotekarzem, biblioteka będzie mu się kojarzyła z miejscem przyjaznym i bezpiecznym, gdzie można znaleźć pomoc i wsparcie. Biblioteka to przecież nie tylko półki z książkami – to ludzie, którzy dbają o dobrą atmosferę tego miejsca, sprawiają, że tętni ono życiem i zarażają pasją do czytania.

Oferta kulturalna

Dzisiejsze biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, to najprawdziwsze centra kultury, a karta biblioteczna – przepustka do tego, by stać się pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, kursy, na których można zdobyć nowe umiejętności – oferta dla czytelników w każdym wieku (także tych najmłodszych) jest naprawdę szeroka. Zapytajcie bibliotekarza o wydarzenia, które odbywają się w placówce, śledźcie profile biblioteki w mediach społecznościowych – i znajdzie coś idealnego dla siebie i Waszego dziecka. Uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym w Waszej lokalnej społeczności pomoże rozwinąć wiele ważnych kompetencji dziecka takich jak nawiązywanie relacji z rówieśnikami, rozbudzanie kreatywności, rozwijanie talentów.