Już tej jesieni i zimy wyruszamy z projektem „Mała książka – wielki człowiek” w drogę po całej Polsce! We współpracy z bibliotekami publicznymi organizujemy cykl 90 warsztatów czytelniczych dla niemowląt z rodzicami, przedszkolaków i pierwszoklasistów. Każde spotkanie odbędzie się wokół jednej z wyprawek czytelniczych:
– książki Doroty Gellner pt. Tyci, tyci – która już od listopada jest przekazywana rodzicom nowo narodzonych dzieci w szpitalach położniczych w całej Polsce,
– książki Wojciecha Widłaka pt. Krasnal w Krzywej Czapce, przekazywanej przedszkolakom w bibliotekach publicznych,
– książki Justyny Bednarek pt. Wnuczka antykwariusza, którą w tym roku otrzymają wszyscy pierwszoklasiści w Polsce.
Nasza misja nie kończy się na przekazaniu książek
Do tej pory w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek” podarowaliśmy dzieciom ponad
5 milionów książek. Na tym jednak nie kończy się nasza misja. Organizując warsztaty czytelnicze, pragniemy inspirować młodych czytelników oraz ich rodziców do regularnych odwiedzin w bibliotekach i odkrywania radości ze wspólnej lektury.
Poznajcie naszych animatorów
O dobrą atmosferę i zabawę w czasie literackich spotkań zadba grono doświadczonych animatorek i animatorów kultury: Magdalena Biedrończyk i Agnieszka Blazy z Tu Czytamy, Małgorzata Narożna, Mateusz Świstak oraz Krystian Truchalski. Poznajcie ich!
Magda Biedrończyk z „Tu Czytamy”
Z wykształcenia i zamiłowania historyk sztuki. Od 2009 roku zajmuje się prowadzeniem artystycznych warsztatów dla dzieci w domach kultury, szkołach, przedszkolach oraz bibliotekach. W 2015 roku połączyła swoje siły z Agą Blazy, z którą stworzyła Fundację Nido, realizując misję „dla kultury, dla sztuki, dla dzieci”. W 2020 roku działania związane z warsztatami i literaturą dla dzieci przyjęły nazwę „Tu Czytamy”. Od 2023 roku współpracuje z wieloma wydawnictwami i razem z Agą Blazy prowadzi warsztaty literackie w szkołach na całym Śląsku. W 2023 roku z jej inicjatywy powstało cykliczne wydarzenie kulturalne dla dzieci pod nazwą „Tu Kino”. Oprócz studiów na kierunku historia sztuki ukończyła w 2012 roku studia podyplomowe z zakresu pedagogiki dla nauczycieli, w 2015 kurs dla animatorów pt. „Pani od architektury”, który wykorzystuje w pracy z dziećmi na warsztatach „Tu Sztuka” poświęconych sztuce współczesnej. Dodatkowo w 2016 roku ukończyła kurs I stopnia Ruchu Rozwijającego metodą Weroniki Sherborne, który pomaga jej w pracy z najmłodszymi dziećmi.
Agnieszka Blazy z „Tu Czytamy”
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie i stypendystka programu edukacyjnego w Indonezji. Fotografuje, czyta i pisze. W 2008 roku założyła w Rybniku Nido – Centrum Kreatywnego Rozwoju, gdzie prowadziła pierwsze warsztaty artystyczne dla dzieci. W 2015 roku razem z Magdą Biedrończyk założyła Fundację Nido, która w 2020 roku przeobraziła się w „Tu Czytamy”. Rozwój fundacji umożliwił poszerzenie jej oferty zajęć o cykl „Tu Sztuka”. Od wielu lat pracuje w szkołach, przedszkolach, domach kultury, bibliotekach, a od niedawna w muzeum i w teatrze. Współpracuje z wieloma wydawnictwami i Miejską Biblioteką Publiczną w Rybniku. Jest wykwalifikowanym instruktorem zajęć umuzykalniających wg E.E. Gordona. Od niewielu lat jest mamą i każdego dnia zadziwia ją ta rola. Jest kolekcjonerką dobrych książek dla dzieci i pasjonatką polskiej ilustracji.
Małgorzata Narożna
Animatorka i upowszechniaczka czytelnictwa, przewodniczka, księgarka, znana jako Ciocia Fika, ambasadorka literatury dziecięcej. Została uhonorowana nagrodą przez PS IBBY w Konkursie „Książka Roku 2018”, w kategorii upowszechnianie czytelnictwa, oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Szczecin za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury w 2022 roku. Mama Martyny, która kieruje się mottem: „Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy i sytuacje mało prawdopodobne”.
Krystian Truchalski
Artysta, opowiadacz, pedagog, terapeuta, muzyk. Realizator i współorganizator wielu projektów i wydarzeń związanych ze sztuką opowiadania. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi, edukacyjnymi oraz firmami w zakresie muzykoterapii oraz storytellingu. Ma słabość do dobrej kawy i biegów wysokogórskich. Więcej dowiesz się na stronie www.krystiantruchalski.pl
Mateusz Świstak
Opowiadacz, pisarz edukator i podcaster. Od ponad 11 lat zajmujący się wykorzystaniem szeroko pojętego storytellingu w edukacji. Prowadzi spotkania z opowieściami, baśniowy stand-up, warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli, a także tworzy immersyjny storytelling do kilku polskich parków rozrywki (m.in. Rabkolandu). Co roku odwiedza dziesiątki bibliotek i festiwali, promując miłość do książek i starając się rozkołysać wyobraźnię młodych czytelników. Już od kilku lat współpracuje z Instytutem Książki przy kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Autor bloga basnienawarsztacie.pl.
Spotkajmy się w bibliotece
Nie bez przyczyny wszystkie warsztaty czytelnicze dla dzieci odbędą się właśnie w bibliotekach publicznych. W naszym projekcie bierze udział blisko 7 000 bibliotek, bez zaangażowania których realizacja naszego projektu na tak dużą skalę nie byłaby możliwa. Wierzymy, że dzięki warsztatom czytelniczym z „Małą książką w drodze” biblioteki te pozostaną dla dzieci, które już odebrały swoją wyprawkę czytelniczą, ważnymi miejscami spotkań z książką.