Jeśli jesteś rodzicem przedszkolaka, wiesz doskonale, jak ciekawa świata jest Twoja pociecha. Zadaje dziesiątki pytań, nieustannie chętna do nauczenia się czegoś nowego. Zadbaj, aby ten „głód wiedzy” trwał jak najdłużej. Możesz go podsycić, sięgając po dobre książki edukacyjne. Czyli jakie?
Na początek warto wyjaśnić jedną, ważną rzecz: książki edukacyjne to nie podręczniki szkolne! Nie musisz się więc obawiać przeładowania tekstem czy „suchych” informacji, które nie przemawiają do wyobraźni. Wręcz przeciwnie. Aby się o tym przekonać, zerknij na przykład na publikacje, które prezentujemy poniżej.
„Elementarz w podskokach”, M. Swędrowska, A. Frączek
Książka, którą zainteresuje się już nawet czterolatek. Nie „przykuje” dziecka do biurka, a zachęci do rozmaitych form aktywności – w tym do grania w gry planszowe czy odgrywania różnych ról. Dobry sposób, aby zachęcić dziecko do poznawania świata liter!
„Szczęśliwi czasu nie liczą, czyli to i owo o czasie i zegarach”, M. Pałasz
Szczęśliwi niby czasu nie liczą, ale to, która jest godzina i ile minut upłynęło, ma znaczenie w życiu. Wciągająca historia rodzinnej podróży jest pełna zaskakujących (nawet dla dorosłych!) ciekawostek o odmierzaniu czasu. Bogate ilustracje oraz moc zagadek i wyzwań czynią lekturę doskonałą i pouczającą zabawą!
„Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury”, E. Dziubak
Świat dinozaurów zafascynuje Twoje dziecko bez reszty! Wszystko za sprawą fenomenalnych ilustracji, ciekawostek o życiu prehistorycznych gadów oraz zagadek i gier, które urozmaicają zabawę. To jedna z tych książek, do których przedszkolaki chętnie wracają raz po raz!
„Cuda-niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych”, M. Oklejak
Przepięknie ilustrowana, nawiązująca do polskiego folkloru księga gier i zagadek, która kształtuje spostrzegawczość i „przemyca” treści doskonale znane z legend i podań, a także informacje przyrodnicze. Zabawa wciągnie również dorosłego!
„Czytam sobie Eko. Awantura w śmietniku”, M. Baran
Jedna z publikacji z cyklu „Czytam sobie” z pierwszego poziomu – a więc odpowiednia pod względem poziomu trudności już dla 3-latka. Zabawna historia przekazuje istotne informacje dotyczące tego, jak dbać o naszą planetę i segregować śmieci. Po lekturze to dziecko będzie Ci podpowiadało, gdzie co wyrzucać!
To oczywiście tylko przykłady książek, które uczą, bawiąc. Wiele z nich możesz również wypożyczyć w bibliotece. Pamiętaj, że każdy przedszkolak, który zapisze się do tej instytucji, otrzyma teraz za darmo wyprawkę czytelniczą z książką „Pierwsze czytanki dla…”. To jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić bibliotekę!