Drugie życie książki

Miejsca coraz mniej, a domowa biblioteczka rośnie? Co robicie z przeczytanymi książkami? Na pewno macie swoje nawyki. Poniżej zamieszczamy sześć naszych propozycji na zapewnienie książce długowieczności. Niektóre pewnie znacie, ale inne mogą się wydać mniej oczywiste. Zobaczcie sami!

1.    Dla sentymentalnych

Są tacy (jak autorka tego tekstu), którzy nie potrafią pozbyć się raz przeczytanej książki. Czasem się do nich przecież wraca, a może niektóre zostaną dla potomnych… Sentymentalna biblioteczka wymaga jednak sporej ilości miejsca. Dlatego jeśli wolisz zachować przestrzeń w mieszkaniu, czytaj dalej.

2.    Dla ambitnych

Koniec czytania to nie koniec zabawy. Przecież to, co właśnie odkryliście w książce, może być początkiem wspólnej zabawy lub ważnej rozmowy. To, jak wykorzystacie tę wiedzę, zależy tylko od waszej wyobraźni. Kilka inspiracji znajdziecie m.in. tutaj.

3.    Dla towarzyskich

Wymienianki, czyli tzw. book swaps, cieszą się rosnącą popularnością. W większych miastach w Polsce można wymieniać się nie tylko ubraniami, ale także właśnie książkami podczas zorganizowanych z tej okazji wydarzeń. Jednym z nich jest np. krakowskie „Drugie życie książki”. Jednak z powodzeniem można się powymieniać przeczytanymi tomikami we własnym gronie. Zaproś przyjaciół z dziećmi na literacką imprezę. Polecamy!

4.    Dla przedsiębiorczych

Pięknie wydane, często ilustrowane przez znanych plastyków publikacje muszą mieć swoją cenę. A gdyby tak odzyskać część inwestycji, żeby móc zakupić kolejne tomy? Platform sprzedażowych w Internecie nie brakuje, a chętnych do tej formy uzupełniania księgozbioru jest wielu. Jesteś jednym z nich? Spróbuj sam odsprzedać przeczytane książki. Wystarczy fotka, krótki opis i gotowe!

5.    Dla ekologicznych

Są tacy, którzy uważają, że książka jest tylko do czytania (najlepiej takiego, które nie zostawia śladów). Jeśli nie jesteś jednym z nich, może zainspirujesz się kreatywnymi sposobami wykorzystania przeczytanych książek w duchu upcyclingu? Inspiracji możesz szukać w świecie sztuki (np. tutaj) lub na portalach wnętrzarskich (np. tutaj). Więcej nie piszemy, aby tradycjonalistów nie przyprawiać o palpitacje serca.

6.    Dla przewidujących

Pierwsza zasada ekologii głosi, żeby nie marnować zasobów i nie generować niepotrzebnych odpadów. Dlatego po prostu – wypożyczaj zamiast kupować. Księgozbiory dziecięce w bibliotekach biją na głowę niejedną księgarnię. Do tego często proponują dodatkowe atrakcje, takie jak interaktywne gry czy audiobooki. Zanim więc skusisz się na kolejny tomik w popularnej sieci, zabierz malucha do biblioteki. Wspólna wyprawa po książkę może stać się niezapomniana przygodą, a zaoszczędzone pieniądze starczą na wielkie lody z bitą śmietaną.

 

A co wy robicie z przeczytanymi książkami? Macie jakieś inne propozycje? Napiszcie na naszym Facebooku.