Relacja z Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki

W minionym tygodniu odbyło się wydarzenie niezwykłe – Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki zainaugurował w Sopocie rejs statkiem „Pirat”. Kapitanem wyprawy był ambasador festiwalu, Józef Wilkoń – wybitny, wielokrotnie nagradzany artysta, twórca wielu książek dla najmłodszych. Jego twórczość wszystkie przedszkolaki mogą poznać m.in. dzięki naszej bibliotecznej odsłony kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której otrzymują zilustrowaną przez niego książkę „Pierwsze czytanki dla…”.

Józef Wilkoń przeprowadził dla najmłodszych warsztaty rozwijające wyobraźnię – pokazywał, jak barwne plamy farb mogą dzięki naszej kreatywności zamieniać się w niepowtarzalne obrazy – biegnące konie czy finezyjne ryby.

Dla dzieci nie zabrakło też innych warsztatów doskonalących umiejętności, które każdy mały i duży żeglarz powinien mieć: uczestnicy festiwalu uczyli się zatem wiązania węzłów żeglarskich, spotkali się z piratem i słuchali czytanych przez niego morskich opowieści czy mogli dowiedzieć się, jakie morskie ssaków żyją w Bałtyku.

Zachęcamy Was do obejrzenia zdjęć z wydarzenia i relacji filmowej.

W pozostałe dni festiwalu w Sopocie i Gdyni odbyły się warsztaty dla dzieci, spotkania literackie i autorskie. Uczestnicy mogli uczestniczyć w nich na miejscu, ale też dzięki spotkaniom na żywo on-line. Zapisy transmisji spotkań znajdziecie na Facebooku wydarzenia – zachęcamy do obejrzenia.

W ramach festiwalu w Sopotece została zorganizowana wystawa „Kotki, liski, tygryski… czytam o wszystkim!”, którą przygotował Instytut Książki . Do 5 sierpnia wciąż możecie tam obejrzeć ilustracje Józefa Wilkonia z książki ‘pierwsze czytanki dla…”.

Kolejna odsłona tegorocznego Międzypokoleniowego festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki odbędzie się 8 sierpnia w Opolu – już dziś serdecznie zapraszamy!